Tomu samozřejmě předchází nezbytné pošeptání přání, které balonek odnese anonymnímu adresátovi kamsi do nebes. Nápad, který budí nadšení především u dětí.

Z jiného pohledu už ale zmíněné balonky takovou „výhrou“ nejsou. A to z pohledu hasičského záchranného sboru a protipožární ochrany. Ne každý ví, že pouštění balonků štěstí je striktně vymezeno celou řadou bezpečnostních opatření. Mimo jiné je například nesmějí pouštět lidé mladší osmnácti let.

Hasiči v minulých týdnech rozeslali na obecní úřady právě varování před nevhodným použitím balonků štěstí. Vedlo je k tomu několik případů požárů vzniklých právě od balonků štěstí. K žádnému z nich naštěstí nedošlo na Kutnohorsku. Hasiči upozorňují především na pozorné přečtení návodu k použití, který by měl být v češtině přiložen ke každému prodanému balonku.

Pozoruhodné je, že z návodů k použití víceméně vyplývá, že by se balonky štěstí na Kutnohorsku neměly používat téměř vůbec. Souvisí to s existencí sportovního letiště ve Zbraslavicích a vojenského letiště v Čáslavi. V návodu k použití balonků totiž stojí, že kvůli bezpečnosti letového provozu by se neměly vypouštět ve vzdálenosti patnácti až dvaceti kilometrů od letišť.

„Pokud budou ti, kdo chtějí balonky používat, dodržovat návod, tak jejich vypouštění nepřichází kvůli letovému provozu v úvahu. Pokud by někdo oslovil hasičský záchranný sbor s tím, že by chtěl hromadně vypouštět tyto balonky štěstí, tak s tím souhlasit nebudeme,“ potvrdil vrchní inspektor Hasičského záchranného sboru v Kutné Hoře Luboš Kovanda.

Na Vysoké se letos balonky pouštět nebudou

Přitom ještě v loňském roce se vypouštění balonků štěstí pořádalo například v rámci pálení čarodějnic na vrchu Vysoká u Miskovic. A ani toto místo se nenachází mimo stanovený dosah zmíněných letišť.

Podle Boženy Koryntové z miskovického obecního úřadu by se tato situace letos neměla opakovat. „Vloni tam balonky štěstí sice byly, ale bylo to mimo nás. Najednou se tam objevila firma, která je prodávala. Aniž by zavolali, aniž by se zeptali. Pokud budeme schopni to uhlídat, letos tam stoprocentně nebudou,“ řekla Koryntová.

Miskovický obecní úřad k tomuto rozhodnutí nevede jen varování hasičů, ale i zkušenost z loňského léta. Tehdy se na Vysoké konal lampionový průvod, a od jednoho z lampionů došlo k malému požáru. Oheň se sice nerozšířil, ale vyžádal si zásah místních dobrovolných hasičů.

Co se například s balonky štěstí nesmí

Osoba nebo skupina osob je povinna se při vypouštění létajících lampionů a balonků štěstí řídit návodem k použití a bezpečnostními pokyny výrobce, a to například:

- zabezpečit vypouštění na vhodném místě, například pouze na otevřeném prostranství, kde nehrozí náraz do překážek

- nevypouštět v blízkosti obydlených oblastí, stožárů vysokého napětí, masového shromáždění lidi

- nesmí být vypouštěny v blízkosti výbušnin, hořlavin, hořlavých látek a tak dále a tyto předměty se nesmí nacházet ani ve vzletové dráze létajících lampionů a balonků štěstí

- nevypouštět v místech, kde jsou suché plodiny, v okolí lesů a pastvin

- zajistit vypouštění za stanovených povětrnostních podmínek (téměř bezvětří)

- nevypouštět v blízkosti letišť a letového provozu v řízeném prostoru

- v případě vypouštění většího množství létajících lampionů a balonků štěstí by měl být informován příslušný úřad

Zdroj: Hasičský záchranný sbor Středočeského kraje – územní odbor Kutná Hora