Cvičení se zúčastnila kompletní posádka vrtulníku Bell 412 vybaveného Bambi vakem a členové hasičského záchranného sboru Středočeského kraje.

„Spolu s profesionály si v praxi letos vyzkoušeli plnění Bambi vaku také jednotky dobrovolných hasičů z Kutnohorska, z Ratají nad Sázavou, Čestína, Červených Janovic, Zbraslavic, Malešova a Uhlířských Janovic, všechno jednotky kategorie JPO 3, tedy ty, které využíváme k výjezdům i mimo katastr jejich obce,“ uvedl Zdeněk Voseček ze stanice HZS Kutná Hora.

O účinnosti hašení ze vzduchu se měli konkrétně hasiči na Kutnohorsku možnost v praxi přesvědčit například při rozsáhlém loňském dubnovém požáru lesního porostu v obci Polipsy.

Posádka vrtulníku a vedoucí leteckých záchranářů HZS Středočeského kraje Václav Richter nejprve instruovali hasiče z pozemních složek o zásadách bezpečného pohybu kolem vrtulníku a komunikaci. Zmínili například nutnost vyvarovat se pohybu kolem zadní vrtule helikoptéry, která by mohla při nepozornosti pozemního personálu velmi snadno způsobit smrtelné zranění.

Poté už následovalo praktické cvičení zachycení a naplnění více jak devítisetlitrového Bambi vaku, což je skutečně práce pro opravdové chlapy.

Další praktické cvičení hasičských jednotek s vrtulníkem a Bambi vakem je naplánováno ve Zbraslavicích na 12. září letošního roku.