Navzdory ujišťování odborníků, že současná krize, která postihla banky v rozvinutějších zemích se Česku vyhne obloukem, lidé pociťují nervozitu.

„Nemám ani příliš strach o své úspory, v bance moc peněz nemám. Ale nezávidím lidem, kteří spoří a teď by mohli o své peníze přijít. Záruka státu je podle mě zcela na místě,“ konstatovala cvičitel?ka Karla Fialová z Kutné Hory.

Se svými obavami není rozhodně sama, důvěru v bankovní systém nemá velké množství střádalů všech věkových kategorií. Není divu, stále v živé paměti jsou krachy některých českých bank, kromě jiných i případ Union banky, která zavřela své pobočky v únoru roku 2003. V té době měla okolo čtvrt milionu klientů.

Státní záruka snad přispěje ke klidu

Možnost, že by mohli přijít o nastřádané peníze je noční můrou některých mladých rodin.

„Spoříme na bydlení, už několik let. Představa, že bychom mohli všechno, nebo jen o část úspor nenahraditelně ztratit je opravdu hrozná. Při dnešních cenách mi ani ta garantovaná suma nepřijde dostačující. Takže obavy pochopitelně máme,“ zamyslela se zneklidněná novomanželka Martina Poláchová z Čáslavi.

Jak se zdá, vláda přistoupila k návrhu v reakci na současné dění a obavy občanů. „Celá změna je odůvodněna nutností reakce na probíhající turbulence na finančních trzích, která musí směřovat ke stabilizaci bankovního sektoru a nevyvolání nedůvěry fyzických a právnických osob ke zdraví bank v České republice,“ uvádí se v důvodové zprávě.