„Je to na základě programu koordinovaného ministerstvem vnitra, které jej podporuje dotací ve výši půl milionu korun použitelné na infrastrukturu města. My rodině pronajmeme jeden z městských bytů," informoval novináře starosta Kutné Hory Ivo Šanc.
Do programu se město zapojilo na základě oslovení ze strany ministerstva vnitra a Úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). „Program je koncipován tak, že do jednoho města jde jedna rodina, aby nevznikaly komunity," vysvětlil starosta. Političtí uprchlíci dostali v Kutné Hory azyl již v minulosti. „Přijali jsme uprchlíky z Kazachstánu, Ukrajiny nebo z bývalé Jugoslávie. Máme s tím vcelku dobré zkušenosti," doplnil starosta města Ivo Šanc.
Rodina z Barmy, kterou Kutná Hora pod svá křídla přijme, dorazí po Novém roce do České republiky. Poté nějaký stráví v středisku, kde se bude učit českému jazyku a seznamovat se s místním životním stylem. Do města by se pak měla přistěhovat v prvním pololetí roku 2013, pravděpodobně v červnu.

Zkušenosti Zruče nad Sázavou
Barmští uprchlíci na Kutnohorsku již žijí. V roce 2010 přijalo barmské žadatele o azyl město Zruč nad Sázavou. „Máme jen dobré zkušenosti," potvrdil tajemník města Ivo Novák. „Ubytovali jsme je ve startovacím bytu a oni se tu zabydleli. Dokonce i rozšířili rodinu o jednoho člena. Paní je v domácnosti a pán pracuje v technických službách na místě dotovaném městem," dodal.
Podle tajemníka Nováka se rodina sžila s okolím. „Nedochází k žádným rasovým konfliktům. Jsou to kultivovaní lidé a křesťané. Jediný problém je snad jazyková bariéra, ale vzhledem ke složitosti češtiny je to pochopitelné," zdůraznil.

Nestěžují si ani ostatní města
Zástupci obcí, které v minulosti přijaly barmské uprchlíky, se nedávno sešli, aby si mezi sebou porovnali své zkušenosti a předali je městům, která se plánují zapojit, včetně Kutné Hory. „Byl jsem tam přítomen a všeobecně města program podporovala. Nikde si nikdo na nic nestěžoval. K žádným rasovým nebo kulturním konfliktům s přistěhovalci nedochází," dodal tajemník Zruče nad Sázavou.
Mezi dalšími českými městy, která barmským uprchlíkům poskytla v těžkých chvílích zázemí, jsou i Brandýs nad Labem Stará Boleslav, Mladá Boleslav, Přibyslav, Vsetín či Ústí nad Labem.