Kutná Hora přijme uprchlíky z Barmy
Kutná Hora - Rodina politických uprchlíků z Barmy, dnešního Myanmarského svazu, dostane azyl v Kutné Hoře. Rozhodlo o tom zastupitelstvo města na úterním zasedání
„Je to na základě programu koordinovaného ministerstvem vnitra, které jej podporuje dotací ve výši půl milionu korun použitelné na infrastrukturu města. My rodině pronajmeme jeden z městských bytů," informoval novináře starosta Kutné Hory Ivo Šanc.
Do programu se město zapojilo na základě oslovení ze strany ministerstva vnitra a Úřadu vysokého komisaře Organizace spojených národů pro uprchlíky (UNHCR). „Program je koncipován tak, že do jednoho města jde jedna rodina, aby nevznikaly komunity," vysvětlil starosta. Političtí uprchlíci dostali v Kutné Hory azyl již v minulosti. „Přijali jsme uprchlíky z Kazachstánu, Ukrajiny nebo z bývalé Jugoslávie. Máme s tím vcelku dobré zkušenosti," doplnil starosta města Ivo Šanc.
Rodina z Barmy, kterou Kutná Hora pod svá křídla přijme, dorazí po Novém roce do České republiky. Poté nějaký stráví v středisku, kde se bude učit českému jazyku a seznamovat se s místním životním stylem. Do města by se pak měla přistěhovat v prvním pololetí roku 2013, pravděpodobně v červnu.
Zkušenosti Zruče nad Sázavou
Barmští uprchlíci na Kutnohorsku již žijí. V roce 2010 přijalo barmské žadatele o azyl město Zruč nad Sázavou. „Máme jen dobré zkušenosti," potvrdil tajemník města Ivo Novák. „Ubytovali jsme je ve startovacím bytu a oni se tu zabydleli. Dokonce i rozšířili rodinu o jednoho člena. Paní je v domácnosti a pán pracuje v technických službách na místě dotovaném městem," dodal.
Podle tajemníka Nováka se rodina sžila s okolím. „Nedochází k žádným rasovým konfliktům. Jsou to kultivovaní lidé a křesťané. Jediný problém je snad jazyková bariéra, ale vzhledem ke složitosti češtiny je to pochopitelné," zdůraznil.
Nestěžují si ani ostatní města
Zástupci obcí, které v minulosti přijaly barmské uprchlíky, se nedávno sešli, aby si mezi sebou porovnali své zkušenosti a předali je městům, která se plánují zapojit, včetně Kutné Hory. „Byl jsem tam přítomen a všeobecně města program podporovala. Nikde si nikdo na nic nestěžoval. K žádným rasovým nebo kulturním konfliktům s přistěhovalci nedochází," dodal tajemník Zruče nad Sázavou.
Mezi dalšími českými městy, která barmským uprchlíkům poskytla v těžkých chvílích zázemí, jsou i Brandýs nad Labem Stará Boleslav, Mladá Boleslav, Přibyslav, Vsetín či Ústí nad Labem.