Jaká je asi pravděpodobnost, že najdete v lese takového hafana?

V úterý po páté hodině odpolední vyrazila Zuzana Kafková se svými psy na pravidelnou procházku. Na mohutné zvíře natrefili v úseku mezi Svatou Kateřinou a Novými Dvory na lesní cestě vedoucí do Starého Kolína. „Ležel tam, jakoby na někoho čekal,“ řekla Kafková.

Asi dvouletý pes je v dobré kondici

Po půl deváté večer se žena na místo opět vrátila i se svým manželem. „Nedalo mi to. Co když by tam ještě byl? A taky, že ano. Našli jsme ho na stejném místě,“ doplnila nálezkyně. Zvíře bylo podle jejích slov klidné a přátelské. Nemělo známku, jen gumový obojek a vodítko.

Chtěli ho naložit do auta a odvést ho k sobě domů do Kutné Hory, aby nebyl v lese přes noc sám a opuštěný. „Nechtěl naskočit do auta. Bál se. Tak s ním manžel šel pěšky až do Kutné Hory,“ pokračovala nálezkyně.

Ještě ten večer kontaktovali kutnohorského veterináře Zbyňka Škrdlanta. Lékař nenašel žádné tetování ani čip. „Je to mladý pes, odhadem tak dvouletý, může mít kolem šedesáti až sedmdesáti kil. Vypadal zdravě a v dobré kondici,“ konstatoval Škrdlant. Podle zkušeností veterináře může takové zvíře sníst půl kilogramu dobrých granulí denně.

Zvíře má v současné době jeho nálezkyně doma. „Máme doma tři dospělé psy a nedělá to dobrotu. Pokud se o něj do pátku nikdo nepřihlásí, budeme ho muset dát do útulku,“ smutně dodala Kafková.

Zuzana Kafková s manželem ještě ten večer, kdy psa našli, objeli restaurace v okolních obcích a ptali se, zda lidé nevědí, komu zvíře patří. „Obvolala jsem také okolní veterináře a úřady, ale nikdo jim nenahlásil, že by zvíře postrádal,“ pokračovala Kafková.

Útulek, kam lze takové zvíře umístit, je podle veterináře Škrdlanta ten kolínský, který je plně vybaven. „Tady v Hoře jsou pouze záchytné kotce pro Kutnou Horu,“ dodal Škrdlant.

Redakce žádá občany o pomoc při hledání majitele psa. Pokud budete mít nějaké bližší informace, kontaktujte přímo nálezkyni bernardýna na telefonním čísle 777 032 843.