Zapálení dalších svíček a lucerniček se však na druhém nástupišti hlavního vlakového nádraží neobešlo bez problémů, protože foukal silný vítr. Navíc skauti měli velmi málo času. Osobní vlak od Čáslavi přijel na nádraží přesně a ani s odjezdem nechtěl výpravčí přiliš otálet. "Měli jsme na to něco málo přes minutu, bylo to hektické, ale nakonec se nám to podařilo," oddechl si skaut Ladislav Marek.

Komplikace prý provázely betlémské světlo na železnici v Kutné Hoře i vloni, kdy strojvedoucí dokonce soupravu ani nezastavil a na pokyn výpravčího se musel vrátit.

Hned v sobotu kutnohorští skauti roznášeli tento symbol naděje a lásky do některých rodin, od 16 do 19 hodin si mohli zájemci dojít plamínek zažehnout na Palackého náměstí. Další příležitost budou mít na stejném místě až na Štědrý den v 10 hodin, kdy se v centru města uskuteční ekumenická mše.

Mít u štědrovečerního stolu zapálené i světlo z Betléma, tento krásný vánoční zvyk nachází stále více obliby u široké veřejnosti. Nápad šířit mezi lidmi plamen vznikl v roce 1986, kdy pracovníci rakouského rozhlasu vytvořili sbírku Světlo ve tmě na pomoc zrakově postiženým. Myšlenky se pak ujali místní skauti, kteří se rozhodli přivážet světlo přímo z Betléma. V následujících letech se začaly do Vídně pro plamen sjíždět desítky skautských organizací z celé Evropy, letos přijeli do rakouské metropole skauti z pětadvaceti zemí. Do České republiky se světlo přátelství, jak byl betlémský plamen také nazván, dostalo po pádu čtyřicetileté komunistické vlády.