Někdy to ani nemusí být krutý mráz, pouhá přítomnost atmosféry vánočních svátků nutí lidi bez přístřeší hledat teplo a společnost.

„V současné době máme paradoxně ještě méně klientů než v letních měsících, hlavní nápor očekáváme před Vánoci. Pro bezdomovce uspořádáme stejně jako v loňském roce štědrovečerní oslavu a nadílku,“ informovala Slávka Kunášková z denního centra kutnohorské Oblastní charity v Trebišovské ulici.

Když přituhne

„Bezdomovci obcházejí po síd〜lišti a snaží se najít nezabezpečený vchod do paneláku, aby zde mohli v teple přečkat noc. Lidé nás potom volají, abychom je vyvedli,“ vzpomněl na uplynulé zimy Oldřich Kubový, velitel městské policie v Kutné Hoře.

Podle informací z policejních kruhů počet bezdomovců v Kutné Hoře nepřekračuje číslici deset. Mimo město se v rámci regionu vyskytují spíše výjimečně. Jakousi kuriozitou v tomto směru byl bezdomovec maďarské národnosti, na něhož před časem narazili městští strážníci v Kutné Hoře.

Kam se obrátit

Denní centrum charity v kutnohorské Trebišovské ulici je pro bezdomovce hlavním záchytným bodem. Mohou se zde najíst, umýt se a dostanou nut〜né oblečení. Důležitý je i fakt, že v pracovních dnech stráví přes den čas v teple a čistotě. Pracovníci centra jsou samozřejmě připraveni v nepříznivé životní situaci poskytnout i sociální poradenství . Problém ovšem může nastat, když uhodí silné mrazy a není kam se uchýlit na noc.

„Počítáme i s možností, že zima bude velmi chladná. Máme dohodu s jedním soukromým ubytovatelem v Kutné Hoře, který je ochoten poskytnout několik lůžek,“ sdělil ředitel Oblastní charity Kutná Hora Robert Otruba.