Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Popelářské novoty: Kutnou Horu čeká doba biopopelnic!

Kutná Hora – Jednorázovým svozům rostlinného odpadu a pytlům před domem odzvonilo. Obyvatelé Žižkova si pořídí biopopelnice

28.3.2012 3
SDÍLEJ:

Do hnědých biopopelnic patří pouze rostlinný odpad. Foto: Deník/Radim Havlík

 Jak naložit s bio᠆odpadem? Tuto otázku řeší zřejmě každý, kdo má zahradu. Občanům městské čtvrti Žižkov ale od 1. dubna tato starost odpadne.
„Rozjíždíme takzvaný pilotní projekt svozu bioodpadu,“ uvedla Shyamoli Hájková, referentka odpadové hospodářství Městského úřadu Kutné Hory.

V rámci projektu si občané Žižkovu pořídí biopopelnice, které budou zdarma vyváženy v pravidelných intervalech od dubna do listopadu, vždy v pondělí v sudý týden. „Biopopelnice se od klasických liší tím, že mají po stranách otvory a dvojité dno,“ vysvětlila Shyamoli Hájková. „Díky nim se vyřeší problém rychlého zahnívání a zápachu z uloženého obsahu,“ dodala.

Podle referentky se ale svoz ze speciálních popelnic týká výhradně rostlinných materiálů: „Upozorňujeme, že živočišný, nebo jiný odpad do těchto popelnic nepatří.“ Projekt je na Žižkově plánován do roku listopadu roku 2015. Shyamoli Hájková ale nevylučuje, že bude prodloužen. „Myslím, že sejedná o celkový začátek. 
V dlouhodobém plánu je, že se svoz biopopelnic rozšíří po celé Kutné Hoře,“ předeslala Hájková

Podle Shyamoli Hájkové jsou biopopelnice krokem vpřed v oblasti třídění odpadu a recyklace. 

Není tedy divu, že kromě Kutné Hory, začínají s biopopelnicemi i jiné obce.

Starostka Žehušic Zuzana Havlíková řekla, že svoz 
s biopopelnicemi začíná stejně jako v Kutné Hoře úderem 1. dubna: „Budeme ještě na zastupitelstvu řešit, jak tuto záležitost skloubit s komunálním svozem, ale s určitostí mohu říci, že se bioodpad bude svážet jednou za dva týdny.“

Občané si zažádali sami
Starostka dále uvedla, že zavedení svozu bioodpadu pomocí speciálních popelnic, bylo na popud žehušických občanů: „O tento způsob si zažádali sami obyvatelé. Už jen málokdo má kompost, nebo slepice, aby se rostlinného odpadu zbavoval snadno.“
Speciální kontejnery 
a biopopelnice budou využity i v Čáslavi. „Náš projekt obsáhne celé město,“ vysvětlila Lenka Pilcerová z odboru životního prostředí Městského úřadu v Čáslavi.

Letáky s nabídkou od města
„V uplynulých dnech byly všem majitelům rodinných domů odeslány letáky s nabídkou svozu rostlinného odpadu. Každý, kdo o službu projeví zájem, obdrží biopopelnici, nebo kontejner,“ přiblížila Pilcerová.

Čáslav se rozdělí 
na dvě části
Podle ní jsou svozy bioodpadu v Čáslavi naplánovány na každý týden. V rámci toho bude město rozděleno na severní a jižní část.
„Jižní část se bude podle předběžných informací svážet v úterý. Jedná se o lokality od hlavní silnice ke kostelu. Severní se bude svážet vždy o den později. Tato trase povede od hlavní silnice směrem k železniční trati.“

A co se bude dít s rostlinným odpadem po svozu? „Poputuje do kompostárny do areálu řízené skládky Čáslavi,“ uvedla na závěr Lenka Pilcerová.

Co je bioodpad?
Tráva, listí, zbytky rostlin, shrabky ze záhonů, zemina, odpad z řezu keřů a stromů, zbytky ze zeleniny a ovoce, kuchyňský odpad rostlinného původu, spadané ovoce, skořápky z vajec a v omezené míře zbytky jídel, které nejsou tekuté

Co není bioodpad?
Oleje, nebo jiné podobné hmoty, kuchyňský odpad živočišného původu, maso, kosti, uhynulá zvířata, biologicky nerozložitelné odpady.

Autor: Irena Blahníková

28.3.2012 VSTUP DO DISKUSE 3
SDÍLEJ:
Sjezd Vavřineckého potoka 2017   Foto: archiv organizátorů
3

Bára Špotáková si divokou vodu radši nezkusila, za rok to možná napraví

Neštěstí nebylo opravdové, šlo pouze o cvičení.
94

Záchranné sbory zachraňovaly osoby po srážce vlaků, naštěstí šlo o simulaci

AKTUALIZOVÁNO

ON-LINE: Jan Třískala odpovídal na dotazy čtenářů

Kutná Hora - Na otázky čtenářů Kutnohorského deníku ve středu od 18 hodin odpovídal online předseda sportovní komise města Kutná Hora a trenér florbalového A týmu FBC Kutná Hora Jan Třískala.

OBRAZEM: Senioři ve Zruči nad Sázavou zasedli ke klávesnicím

Zruč nad Sázavou - Základní škola ve Zruči nad Sázavou zahájila ve spolupráci s organizací Život 90 pro seniory pokračovací kurz práce na počítači. Přihlásilo se deset zájemců. 

KRÁTCE: Chystá se další kavárnička

Kutnohorsko - Přinášíme vám přehled kulturních událostí v regionu.

Okresní fotbalové výsledky mládeže: kontumace utkání mladších žáků

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Tradiční výsledkový servis mládežnické kopané z uplynulého víkendu. Nechybí ani střelci branek.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení