Odbyt této produkce ale není takový, jak by si přáli. Velké zklamání znamenalo například pro zemědělskou společnost Agro Pertoltice zrušení závazku, který se na ni vztahoval v souvislosti s biokotelnou ve Zruči nad Sázavou, provozovanou firmou Tedom.

„Měli jsme slíbeno, že kotelna od nás odebere 500 tun slámy v balících. Nakonec to ale padlo, a nám sláma zůstala,“ připomněl ředitel Agra Zdeněk Nácovský. Podnik se tak od této doby na produkci plodin na biopaliva nezaměřuje. „Když není odběratel, nemá to smysl,“ dodal Zdeněk Nácovský.

Bioethanol a bionafta vzniká naproti tomu z produktů zemědělské společnosti Kačina. „Z celkových 125 hektarů cukrové řeky padne 105 hektarů na výrobu bioetanolu, pouze dvacet na cukr,“ uvedl hlav〜ní agronom podniku Miroslav Pospíšil. Na vysoké produkci bioetanolu se podle jeho slov podepsalo uzavření cukrovaru v Hrochově Týnci. Zemědělci poté dostali nabídku od cukrovaru DDT Dobrovice, ta se však týkala pouze právě výroby bioethanolu, nikoli cukru.
Také výroba bionafty z řep〜ky se společnosti Kačina týká. „V loňském roce jsme dodávali řepku na výrobu bionafty kutnohorské Obile. Zatím však není jisté, jestli to bude v letošním roce pokračovat,“ řekl Miroslav Pospíšil.