Potyčkou mezi kutnohorskými, kolínskými a nymburskými fanoušky se zapsalo do dějin nedělní hokejové utkání z 23. září mezi domácím Nymburkem a Kutnou Horou. Jeden z kutnohorských fanoušků byl zraněn a odvezen záchrankou. A to se ve středu 26. září chystá další derby, tentokrát Kolín – Nymburk! Domácí však speciální bezpečnostní opatření nechystají. „Věříme, že se vše obejde bez zbytečných incidentů,“ řekl manažer kolínského klubu Josef Hasil.

Policie zahájila vyšetřování

Nymburská policie už se ujala vyšetřování, kdo zavinil zranění mladistvého kutnohorského fanouška. „V současné době řešíme míru zavinění jeho zranění. Jde o to, zda si otřes mozku přivodil pádem v opilosti sám nebo je za to někdo zodpovědný,“ konstatoval včera kriminalista Vlastimil Smíšek, který se případem zabývá.

V souvislosti s tímto případem vyvstává řada otázek. Zvláště aktuálních, protože ve středu se hraje v Kolíně od 18 hodin další derby mezi domácími hokejisty a Nymburkem. Mají se diváci bát dalších excesů ze strany kutnohorských chuligánů? Zřejmě ne, protože Kutnohorští Sršni hrají doma proti Pelhřimovu a fandové jim budou držet palce na svém stadionu. Ale kdo je vlastně odpovědný za to, co se v neděli stalo v Nymburce?

Skupinka mladých výtržníků z Kutné Hory se po Nymburce pohybovala už v neděli dopoledne. „My jsme na jejich pohyb po městě policii včas upozorňovali,“ tvrdí prezident nymburského hokejového klubu Tomáš Netík. „Ano, my jsme jejich pohyb po městě monitorovali. Chyba ovšem nastala ve chvíli, kdy je pořadatelé pustili na stadion,“ kontrují policisté. Jak je ovšem možné, že na stadion dorazila skupinka nezletilých fandů pod vlivem alkoholu? Mladíkovi, který byl později při bitce vážně zraněn, je 16 let. A ani on sám lékařům netajil, že pár piv měl v sobě!

Kde nalévali mladistvým?

Podle snímků pořízených při zápase kutnohorským reportérem Michalem Pavlíkem je evidentní, že mladíci konzumovali pivo také přímo na stadionu. Tedy ani tady se zřejmě nikdo neptal po občance. „Ano, fakt, že byl zraněn šestnáctiletý mladík, který měl něco vypito, není v pořádku,“ připouští policista Smíšek.

Policisté však především chtějí zjistit, jak došlo k samotnému zranění mladíka. „Bohužel se v tomto případě jedná o skupinky lidí držících při sobě. Takže nikdo nic neviděl, zrovna všichni koukali na druhou stranu na hokej,“ stěžuje si kriminalista. Jednoznačně však vinu vidí na straně pořadatelů. „Stalo se to uvnitř stadionu. Měla by to řešit pořadatelská služba,“ dodává policista.

Vinu si nikdo nepřipouští

Netík se ale brání. „Nemáme na to zjednávat speciální ochranku. Navíc se podobné chování ani nedalo čekat,“ tvrdí prezident klubu. Vinu si nikdo nepřipouští. Co se tedy bude dít, až dorazí provokáteři odkudkoliv na příští zápas? Čeká se na horší následky, než byl „jen“ otřes mozku?

Náš předchozí článek najdete na http://kutnohorsky.denik.cz/zpravy_region/bitka_fanousku20070924.html