Žáci devátých tříd základní školy v ulici Jana Palacha pod vedením učitelky Gabriely Müllerové se vydají do Ostravy, kde budou čtyři jimi vybraní zástupci bojovat o vítězství. „Nápad vznikl už před rokem, kdy jsem spíš jen tak z legrace školu přihlásila do soutěže. Náhle se po roce ozvala produkční České televize, jestli máme stále zájem,“ uvedla Gabriela Müllerová.

Za tři týdny tak musely obě třídy devátého ročníku natočit seznamovací video, nafotit hromadné fotografie, sepsat krátké povídaní o Kutné Hoře a o škole, vymyslet bojový pokřik a hlavně sestavit družstvo. „Dali jsme si podmínku, že z každé třídy půjde dívka a chlapec. I když podle pravidel nemusí být tým složen dva na dva, my jsme to tak chtěli,“ vysvětlila učitelka.

Zodpovědnost v podobě reprezentace školy i města nakonec padla na Martinu Kopeckou a Václava Rejnu z 9. A a Michaelu Martinovou a Petra Turka z 9. B. Ti podle svých slov mohou jen hádat, proč byli vybráni. „Myslím, že nás spolužáci vybrali, protože jsme všichni spojení atletů i těch, dalo by se říci, chytrých. Dokážeme si poradit jak se sportovní částí, tak ve vědomostní,“ prohlásil Petr Turek.

Jméno družstva bylo dlouho velkou neznámou. Ve hře byli i Sršni. Nakonec ale zvítězila fantazie deváťáků a tým dostal jméno „Dargabíci“. „Můžeme jen doufat, že se v televizi nebudou ptát, jak to vzniklo,“ dodal ze smíchem Petr Turek.

Seznamovací video a fotografie se zrodily na Hrádku. „Všichni jsme se tam převlékli za horníky a pak už jsme jen natáčeli a fotili. Kromě žáků jsme dali do záběrui chrám sv. Barbory. Musíme ještě rychle dotočit něco ve škole,“ podotkla Gabriela Müllerová.

Ve středu 25. listopadu ráno do Ostravy odjede nejen družstvo, ale i všichni jejich spolužáci, aby své kamarády podpořili. „Dargabíci“ se na natáčení těší, i když netuší do čeho jdou. „Snad mohu mluvit za celé družstvo, když řeknu, že jsme nervózní, ale těšíme se. Bude to velká zkušenost. Také se poprvé podíváme do televizích studií. Navíc, pro většinu z nás to bude i první návštěva Ostravy,“ řekla za všechny kapitánka „Dargabíků“ Martina Kopecká.

Velké natáčení začneve středu ve čtvrt na dvě odpoledne a potrvá dlouhýchpět hodin. Pokud „Dargabíci“ uspějí, postoupí do dalšího kola a Ostrava je znovu přivítá v lednu.

Irena Blahníková