Proti tomu, že by se oheň vymkl kontrole, se pojišťují všichni pořadatelé. Ukládá jim to dokonce zákon. „Napsali jsme dopis starostům, ve kterém je žádáme, aby zajistili nutná opatření, aby nedošlo v případě neodborného pálení k rozšíření ohně a nevznikly škody. Pokud je pořadatelem akce někdo jiný, než obec, žádáme, aby i v tomto případě zástupci dobrovolných hasičů nebo zástupci obce převzali dozor a dohlíželi na dodržení podmínek stanovených zákonem a vyhláškou o požární ochraně,“ přiblížil Miloš Stareček z kutnohorského hasičského sboru.

Přítomnost dobrovolných hasičů avizovali u „svých“ ohňů i starostové Miskovic a Vrdů Antonín Štefl a Antonín Šindelář. Druhý jmenovaný je dokonce připraven zapálení ohně vůbec nepovolit. „Pokud bude vítr takový, že usoudím, že oheň ohrožuje například stromy, oheň se vůbec nezapálí,“ sdělil.

Jak podotkl Antonín Štefl, tak větší vítr o čarodějnicích není pro Miskovické žádná novinka. „Čarodějnice pořádáme na kopci Vysoká a tam fouká téměř vždycky,“ podotkl.

Podle Stanislava Racka z Českého hydrometeorologického ústavu však ve čtvrtek silný vítr ustane. „Vítr bude na Kutnohorsku vát rychlostí do pěti metrů za sekundu,“ sdělil meteorolog. Jak doplnil, vyloučit se nedají ani srážky, které pálení čarodějnic pochopitelně také příliš nepřejí. „V odpoledních hodinách lze očekávat přeháňky a bouřky,“ řekl Racko s tím, že se však nebude jednat o nic významného.

Od pořádání čarodějnic obec zcela ustoupila v Rohozci. Důvodem však nebylo ani tak nebezpečí požáru, jako nedisciplinovanost některých občanů. „Někteří lidé pojali pálení čarodějnic jako příležitost k vyklízení svých domácností. V ohni se pak objevovala třeba péra z gauče a podobně,“ popsal starosta Jan Kramář.

Podobné jednání je přitom v jasném rozporu se zákonem. „Pálit je povoleno pouze čisté dřevo. Odpady jakéhokoliv druhu do ohně přijít nesmějí,“ potvrdil vedoucí odboru životního prostředí kutnohorského městského úřadu Vladimír Kocián.