Na gynekologicko - porodnickém oddělení v čáslavské nemocnici ležela před více než pěti lety na Vánoce i Lucie z Čáslavska. „Přivezli mě tehdy do nemocnice 17. prosince s problémy, které jsem jako těhotná měla. Pamatuji si, jak bylo oddělení pěkně vyzdobené a sestřičky byly opravdu milé,“ doplnila. Na Štědrý den navečer dostala Lucie pěkný dárek, ze kterého měla podle svých slov ohromnou radost. „Pustili mě domů a já byla opravdu šťastná, že mohu být se svými blízkými,“ dodala.

Na Vánoce bývají více tolerantní

„Maminky, které odrodí před Štědrým dnem, se snažíme pustit domů, pokud to je jen trochu možné. Nelze je však pustit dříve, než čtvrtý den po porodu,“ uvedla Dana Dibelková, vrchní sestra gynekologicko – porodnického oddělení čáslavské nemocnice. Na Vánoce jsou však podle jejích slov doktoři velmi tolerantní a snaží se, aby mohli jít novopečené maminky se svými ratolestmi domů ke svým rodinám a společně poprvé s novým přírůstkem oslavit Štědrý den. Emoce jsou údajně daleko více napjaté než za normálních okolností.

O vánočních svátcích slouží na oddělení sestava zdravotnického personálu, která je v nižším počtu než obyčejně. „Slouží jeden doktor na porodnici, jeden na novorozencích, novorozenecká sestřička a asistentka,“ dodala Dibelková. K obědu mají jak maminky tak personál už několik let pravidelně vinnou klobásu s bramborovou kaší. K večeři bývá smažená ryba s bramborovým salátem. Maminky dostávají také ovoce a vánoční cukroví.

„Na Štědrý den, pokud zrovna nehrozí nějaká pandemie a nejsou nějaké problémy, jsme velmi benevolentní k návštěvám. Návštěvy tu jsou tak, jak maminky potřebují,“ řekla dále Dibelková. Letos však nemohou dle jejích slov slíbit stejný režim jako například loni. „Hrozí, že budeme sestavovat náhradní plán kvůli hrozící pandemii,“ uvedla.

Na první adventní neděli vyzdobí sestřičky ve službě oddělení vánoční dekorací a ozdobí stromek, který je na chodbě.

Do čáslavské nemocnice dorazí letos podle informací Dibelkové i čert s Mikulášem. Měli by navštívit hlavně dětská oddělení a LDN, kde obdarují pacienty balíčky se sladkostmi a ovocem.