Věra Moravcová nastoupila do čáslavského Pleasu před dvěma lety. Letos v srpnu po návratu z dovolené se dozvěděla, že bude od třicátého listopadu bez práce.

„Nebylo to zrovna veselé, jsem matka – samoživitelka, má dcera potřebuje péči. Teď sháním práci kde se dá, zatím ovšem neúspěšně. Je to zlé,“ řekla Věra Moravcová a do smíchu jí při tom docela jistě nebylo.

Vyrábět se nevyplatí

Havlíčkobrodský Pleas nezavírá letos jenom závod v Čáslavi, v červenci skočily první dva provozy v Milevsku a v Boskovicích, které celkem zaměstnávaly 190 lidí. V závěru srpna byl uzavřen také závod v Lukách nad Jihlavou se 110 pracovníky. V Chotěboři na Havlíčkobrodsku je zaměstnáno 120 lidí; dělnice dostaly nabídku dojíždět do Pleasu v přibližně 17 kilometrů vzdáleném Havlíčkově Brodě. Čáslavský závod dává práci přibližně stovce lidí. Dojíždění do havlíčkobrodského závodu pro většinu Čáslavských reálné není.

Důvodem masivního propouštění a zavírání provozů jsou, podle tiskové zprávy vydané představenstvem Pleasu, silná koruna, stoupající náklady a těžká konkurence laciného dovozového textilu. Potíže má ostatně celý tuzemský textilní průmysl. Řada podniků zkrachovala nebo omezila výrobu. Loni skončil závod Tiba, propouštět a omezovat výrobu musel také Lanatex, Slezan a Tylex. Při současném kurzu koruny se výroba havlíčkobrodskému Pleasu, jehož produkce je z devadesáti procent určena na vývoz, prostě nevyplácí.

Vyhlídky zaměstnanců

Současná vedoucí čáslavské pobočky Pleasu nastoupila do závodu před dvaceti lety.

„Přišla jsem rovnou ze školy, jiného zaměstnavatele jsem nikdy neměla. Když jsem se jedenadvacátého srpna dozvěděla, že skončíme, přemýšlela jsem nejen o budoucnosti své, ale i ostatních zaměstnanců. Za ta léta každého znám, vím kdo splácí půjčky, kdo má jaké starosti. Uvědomuji si velmi dobře, že zejména pro starší pracovníky je situace kritická,“ konstatovala Veronika Pokorná. Jedním dechem dodala, že jistotu nového zaměstnání má zatím jen zhruba deset lidí.

Určitým problémem pro propuštěné zaměstnance může být malá kapacita čáslavské pobočky úřadu práce.

„Pokud by naráz přešlo do evidence sedmdesát či osmdesát lidí, museli by někteří dojíždět na Úřad práce v Kutné Hoře. S čáslavským Pleasem jsme v kontaktu, snažíme se, aby všichni našli práci co nejdříve. Kromě jiného jsme nabídli možnost rekvalifikací, o které projevila zájem část zaměstnanců,“ vysvětlila Iva Pospíšilová z kutnohorského úřadu práce.