To potvrdilo i sobotní setkání kutnohorského oblastního spolku Českého červeného kříže na Palackého náměstí v Kutné Hoře, kde si lidé mohli v rámci Dne první pomoci a primární prevence zdraví procvičit oživování.

„Potěšující bylo, že se u anduly střídaly děti, naopak mě zaráží, že dospělí neměli o neodkladnou resuscitaci zájem a spíše se našemu stanovišti velkým obloukem vyhýbali,“ konstatovala ředitelka oblastního spolku ČČK Věra Nuhlíčková. „Mám takový dojem, že si snad myslí, že se jim nemůže v životě nic stát a nikdy to potřebovat nebudou. Asi jim stačí, že si mobilním telefonem zavolají zdravotnickou záchrannou službu,“ dodala Nuhlíčková.

Daleko větší zájem projevili dospělí, především senioři, o změření krevního tlaku, glykémie, cholesterolu a tuku v organismu. Díky finanční spoluúčasti města byly zdravotní úkony prováděny zdarma sestrami z domácí péče Alice.

„Chtěla jsem se dozvědět, jestli jsem aspoň trochu zdravá. Před dovolenou v Itálii se mi to docela hodí. K panu doktorovi totiž moc ráda nechodím, protože by mě pořád jenom krmil prášky,“ zmínila kutnohorská důchodkyně Eva Kýblová. Jak jde o zdraví, bere vše vážně. „Dokonce jsem přestala kouřit,“ doplnila Kýblová.