Současný systém podle nich poškozuje jak je samotné, tak jejich zákazníky. Výsledkem nespokojenosti podnikatelů je petice s šedesáti pěti podpisy, která byla nedávno předána vedení města.

Starosta Kutné Hory Ivo Šanc následně vyjádřil pro požadavky podnikatelů pochopení. Zároveň však neřekl nic, co by obchodníkům dávalo jakoukoli záruku budoucí změny.

Z petice podle Šance jasně vyplývá, že podnikání a obchod v historickém jádru města se dostává do závažných problémů. Město se proto rozhodlo znovu prostudovat podmínky dotací na zádlažbu historického jádra a dopravní omezení, která z nich vyplývají.

Starosta se podle svých slov domnívá, že krize podnikání a obchodu v historickém jádru má příčin víc. Obchodníkům nabídl uspořádání schůzky, na níž by mělo dojít k vzájemnému vyjasnění stanovisek a pokusu nalézt řešení.

„Činnost podnikatelů je pro vývoj a tvář města zcela zásadní. Nejenom jako plátců daní, ale i těch, kdo vytvářejí prostředí města,“ dodal Šanc.

Zimmermannová: Neničte klidnou zónu

Názor obyvatel města však zdaleka jednotný není. Jednoznačně pro zachování současného režimu v centru se vyslovila například přísedící kutnohorského okresního soudu a manželka bývalého kutnohorského místostarosty Jitka Zimmermannová. Podle ní přispívá současný systém k příjemnému prostředí a vytvoření klidové zóny, kterou by byla škoda zničit opětovným vpuštěním motoristů do centra.

„Mám dojem, že kdo zaparkuje na Václavském náměstí, nemá to do obchodů na Palackého náměstí tak daleko,“ je přesvědčena s tím, že se prý nejedná jen o její názor, ale skutečně o názor občanů. „Přimlouvala bych se a prosila bych, aby se k tomu mohli vyjádřit také občané, kteří tam nepodnikají,“ uzavřela Zimmermannová.

Podnikatel: Nebudou peníze na opravy!

Jejímu názoru oponoval majitel jednoho z obchodů v centru Martin Černý. Podle něj zachování současného systému způsobí, že se nebude mít kdo starat o historické budovy v centru. Důležitým příjmem majitelů domů je totiž právě nájem od obchodníků. „Už to není tak, že historické budovy spravuje kdosi shora. Každý dům se musí udržovat,“ zdůraznil Černý.

Terčem kritiky nespokojených se stal i samotný městský úřad. Podnikatelce Ivetě Kulhánkové vadí místa pro parkování, vyhrazená právě radnici. Podle jejích slov jsou tato stání věčně neobsazená. Kdokoliv si však dovolí na nich zaparkovat, okamžitě dostane od městské policie „botičku“. „Proč jsou ta místa zabraná po pracovní době?“ vznesla dotaz Kulhánková.

„Město má služební auta, která nemají kde parkovat. Nechceme blokovat místa, která jsou na zpoplatněných parkovištích,“ vysvětlil tajemník městského úřadu Tomáš Hobl s tím, že se jedná o přechodnou záležitost. „Do nádvoří Vlašského dvora je vjezd zakázán, takže tady ta auta o sobotách a nedělích také parkovat nemůžeme,“ upřesnil.

„Město určitě má pozemky, kam ta auta může přemístit, aby nemusela stát v centru, kde omezují nejen nás, podnikatele, ale i turisty!“ nechtěla se s jeho odpovědí smířit Kulhánková.

Její argumenty ale odmítl i starosta Šanc. „Pro auta nemáme garáže a na tomto místě jsou pod přímým dozorem městské policie. Nemyslím si, že by tam překážela tak, jak nám tady prezentujete,“ prohlásil.