„V zimních měsících se několikrát přišli ohřát do čekárny. Nikoho neobtěžovali, ale silně zapáchali, tak jsme je kvůli klidu cestujících vykázali. Nyní je to v pohodě,“ uvedl výpravčí Petr Lodinský k situaci na vlakovém nádraží Kutná Hora město.

„Žádné komplikace. Je s nimi domluva,“ dodal strážník z operačního střediska kutnohorské městské policie a v podobném duchu hovořili i jeho kolegové z Čáslavi a Zruče nad Sázavou. „Potíže s jedním bezdomovcem jsme tady měli naposledy před dvěma roky. Nyní máme pod dozorem dva starší muže s kárkou, kteří sbírají po městě druhotné suroviny, ale nekradou,“ sdělil zástupce velitele Městské policie v Čáslavi Miroslav Bíža.

Že je v souvislosti s bezdomovci v regionu klid, se dá podle vyjádření odborníků v sociální oblasti přičíst nízkému počtu lidí bez domova a zejména zřízení denního centra pro tuto skupinu obyvatel. Azyl mohou v případě potřeby najít v Trebišovské ulici v Kutné Hoře, kde je vedoucím Zbyněk Košata.

Jak dlouho už nabízíte bezdomovcům tuto službu? Jaké jste nabyli zkušenosti?
Působíme zde dva roky a zkušenosti máme celkem pozitivní. Lidé bez domova si k nám zvykli chodit, využívají naše služby a navíc za nimi vyrážíme i do terénu.

Určitě máte zmapovanou situaci. Kolik bezdomovců se například po Kutné Hoře pohybuje?
K nám do centra jich chodí zhruba deset denně a v ulicích zůstává šest dalších. Nevíme však, kolik je takzvaných skrytých bezdomovců, kteří mají na to, aby si zaplatili pobyt na ubytovně.

Jaké služby jim můžete nabídnout?
Jedná se o bezplatný hygienický servis – sprcha, holení, dále se u nás mohou za patnáct korun najíst, přičemž kávu a čaj dostanou zdarma. Za sníženou cenu si v šatníku vyberou oblečení. S těmito lidmi i dále pracujeme, radíme jim a snažíme se pro ně najít práci a uplatnění, doprovázíme je na úřady k lékařům. To vše v pracovní dny, tedy od pondělí do pátku, od 8.30 do 16.30 hodin.

Jak se vaši klienti dostali do tíživé životní situace?
Nedá se mluvit o jednom důvodu, vždy se jedná o komplex problémů. Nejčastěji je to ztráta zaměstnání spojená s alkoholismem. Takový člověk přijde o peníze, nemá čím zaplatit nájem a už se takzvaně veze. Mezi bezdomovce se řadí také řada rozvedených mužů, kteří musí opustit byt a skončí na ulici. A do třetí skupiny patří mladí lidé, kteří mají špatné vztahy s rodiči, nejčastěji s otcem, a opustí domov, aby zkusili život na vlastní pěst třeba v jiném městě.

Funguje podobné zařízení i v jiných lokalitách v okolí Kutné Hory?
Nízkoprahové denní centrum, kam by docházely bezdomovci na Čáslavsku a Kolínsku není, jen v Kolíně existuje ubytovna pro lidi bez přístřeší.