„Zvýšení chystáme v nové vyhlášce, na kterou nám ještě přijede expert,“ uvedl starosta Zbraslavic Ondřej Havlovic. Budou zvyšovat koeficienty pro vlastníky místních nemovitostí, v osadách i u chatařů. „V našem katastru máme čtyři sta chat a čtyři sta padesát chalup,“ přiblížil rekreační ráj starosta. Za chatku o výměře padesát metrů čtverečních by tak v příštím roce mohl rekreant zaplatit místo současných 287 korun třeba jednou tolik. Obec si tak podle slov starosty musí bohužel vynahradit část příjmů, o které díky státním zásahům přichází.

Měnit se zatím podle tajemník uhlířskojanovické radnice Václava Marhana nebude odvod pro obyvatele Uhlířských Janovic. „Připravujeme vyhlášku k navýšení koeficientu v menších osadách,“ zmínil.

Zvyšovat by se pravděpodobně mělo i v Kutné Hoře. Tady z této daně těží ročně městská kasa kolem sedmi milionů korun. Koeficient je nastaven tak, že vyšší částky přitom hradí lidé v Kutné Hoře a méně v okrajových čtvrtích.

Radní již hovořili o tom, že by nechtěli zatěžovat vlastníky staveb, které jsou užívány pro bytové účely. Jak nastínil starosta Ivo Šalátek, tak by mohly jít částky daně nahorů u rekreačních staveb. „To jsou většinou lidé, kteří do Kutné Hory přijedou většinou na pár dní. Ta zátěž města je poměrně velká a nic kromě zátěže tu nezůstává,“ vysvětlil.

Zvýšení daní zvažují i u staveb pro podnikatelskou činnost. Tam by podle něho i v souvislosti s nabalením podnikatelské činnosti kolem továrny Foxconn mohlo přinést významné příjmy. U podnikatelů nebude takový krok až tak bolestný, protože si tento výdaj mohou dát do nákladů.

Ne všechny obce ovšem chystají pro své obyvatele a rekreanty nemilé překvapení v podobě zdražování, se kterým se domácnosti setkávají na každém kroku. Černínský starosta František Juna má v tomto směru dobrou zprávu. „Změnu zatím nechystáme,“ uvedl s tím, že tak zůstanou na stávajících částkách u místních i u zhruba tří set chatařů.

O vyhláškách budou hlasovat jednotlivá zastupitelstva.