„Problém je třeba cestou k Diakonii, kde je chodník zkosený,“ řekla Markéta Krimová. Právě v části kolem ulice Jana Karafiáta se potýkají s dávnými problémy kvůli starým asfaltovým chodníkům. Starosta Vladimír Hamral o nich ví. „To je právě to, že dříve byly chodníky asfaltové. Když tam Telecom budoval novou síť, tak měli zhutnit podloží,“ vysvětil starosta s tím, že dodnes „nahánějí“ firmu, která by uhradila rekonstrukci. „Postupně je nahrazujeme zámkovou dlažbou, ale nejde to tak rychle, jak by bylo potřeba,“ zdůraznil starosta.

Kde na to vzít?

Nevyhovující je většina chodníků a vzhledem k zátěži rozpočtu města není možné začít s velkými opravami. „Financují se ze státních dotací, které jsou šedesát, maximálně osmdesát procent a zbytek doplácíme,“ přiblížil starosta a dodal, že si město po roce osmdesát devět nabralo příliš mnoho institucí jako nemocnici, dům s pečovatelskou službou nebo domov důchodců.

Co na to památkáři?

Opravy chodníků však váznou nejen kvůli penězům. V některých částech Čáslavi mají jejich řešení v rukou spíše památkáři. Jedním takovým místem je okolí kostela svatého Petra a Pavla. Na cestě z náměstí od školy se tam nedá jít kvůli stromu, který blokuje chodník po celé šíři a stejně tak i řada kontejnerů. „Tam chodíme radši po silnici,“ podotkla Markéta Krimová. Stejnou zkušenost má i další čáslavská maminka Petra Lněničková, která tudy vozí v kočárku sedmiměsíčního Matěje. „Chodník ještě není dokončený, tak musím jít po silnici,“ zmínila.

V centru města se však maminkám, vozíčkářům i hůře pohyblivým lidem blýskne na lepší časy již letos, kdy má začít rekonstrukce v historické zóně. Tam už mají být bezbariérové přístupy všude.