„V Kutné Hoře se máme čím pochlubit,“ sdělila majitelka cirkusu Anna Poláchová, která se narodila v „cirkusácké“ rodině, stejně jako její manžel. Rodinné tradici se věnují i jejich dvě děti. Sedmnáctiletá Helenka žongluje s fotbalovými míči, což v této branži dokáže jen málokdo, a dvanáctiletý Alex předvádí akrobacii na žebříku. Otec ho navíc zasvěcuje do drezury zvířat. Malého Alexe mohou diváci vidět i v perfektním čísle se slonicí Kitty. Svou odvahu Alex dokazuje hlavně ve chvíli, kdy si na něj pětitunová indická slonice lehne. „Při představeních mám obavu, aby mu něco neudělala,“ poznamenala matka Alexe Anna Polachová.

Cirkus se může dále pochlubit několika raritami, jako je například smíšená drezura lvice, tygřice a dogy. Přitom je obecně známo, že se šelmy a psi v běžném životě nesnášejí. „Naší největší atrakcí je třiačtyřicetiletá indická slonici Kitty,“ upozornila Anna Poláchová.

V devadesátiminutovém vystoupení návštěvníci uvidí volný výcvik koní, komickou drezuru psů i další raritu v podobě nejstaršího klauna v České republice. Tím je osmasedmdesátiletý Bohumil Janeček, který se poctivému cirkusáctví věnuje už odmalička.

Všichni protagonisté nasbírali zkušenosti na turné po západní a východní Evropě. Nejlepší zkušeností pro ně bylo vystoupení v Moskvě, v samotném centru varietních umělců.

Cirkus Alex brázdí světem teprve od roku 1995. Navazuje ale na nejslavnější tradice českého cirkusového umění. Ředitelem a majitelem je Alex Polách, nejstarší vnuk slavného Ferdinanda Berouska. Jeho paní Anna, maminka Alexe a Helenky, také pochází z tradiční cirkusové rodiny – z rodu Faltýnků.