Pokud je to zbloudilý turista, tak se snaží mu domluvit a neukládat sankci. „Musí platit v korunách,“ dodal s tím, že pokud nezaplatí na místě, tak se mu předá složenka, kterou musí do patnácti dnů uhradit. „Strážníci jsou částečně jazykově vybavení. U těch exotičtějších jazyků požádáme průvodcovskou službu o překlad,“ upřesnil. „Rozhodnutí se mu posílá do trvalého bydliště, stejně jako českému občanovi,“ zmínil Jaromír Ďoubal z dopravního oddělení města s tím, že takových případů evidují jen málo.

Cizinci jezdí okružní jízdu přímo centrem Kutné Hory

Vím, že Kutná Hora může být pro neznalé šoféry jistým dopravním oříškem a o to více pro zahraniční turisty, ale dopravní značky jsou snad dopravní značky.

Neděle 13.15 hodin Přicházím Tylovou ulicí na Palackého náměstí. Vidím přijíždět první automobil s cizí státní poznávací značkou. Ujdu pár kroků do centra náměstí a druhé auto. A nahoře z ústí Husovy ulice už vykukuje další. Pokračuji ve směru nahoru Husovou ulicí. Z okýnek dalšího vozu se usmívají cizinci, kteří asi netuší, že zrovna vjeli, kam by asi ve svém městě nevjeli. Než dojdu ke značce, která tento úsek upravuje, tak potkám ještě jeden vůz se zahraničními návštěvníky. Tak buď všichni v parném počasí bloudí a nebo nevěnují pozornost dopravnímu značení. No a v tom nejhorším případě prostě, když nejsou ve své zemi, tak silniční pravidla ignorují.

V pondělí 13.10 hodin Absolvuji tuto cestu zpátky, tj. od cedule se zákazy a příkazy. U pravého chodníku parkuje jeden cizinec. Další právě ze svého parkovacího místa vyjíždí. Míjí mne gazík, za kterým se otáčejí snad všichni chodci. Na kapotě totiž cestovatelé hlásí, že jsou na rallye. Vůz pro jistotu odstaví přímo na náměstí, kde se opět stane centrem pozornosti kolemjdoucích a způsobí jakousi atrakci. Než dojdu na dolní část náměstí v historickém jádru, mine mne ještě další auto. No ještě, že máme záchytná parkoviště, jinak by s tímto přístupem vzali zahraniční turisté zavděk jistě velký plac na náměstí.