Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Na tahu ohledně bezpečnosti v průmyslové zóně je město

Kutná Hora - Velkým strašákem chodců i motoristů je už delší dobu neosvětlený přechod silnice na kopci směrem k průmyslové zóně, kde stojí továrny firem ČKD a Foxconn. K zlepšení situace by mělo dojít až poté, co se domluví město s vlastníkem pouličního osvětlení – společností ČKD Kutná Hora.

12.12.2008
SDÍLEJ:

Přechod pro chodce v průmyslové zóně Na Rovinách v Kutné Hoře.Foto: DENÍK/Jan Šmok

Zajímavé stanovisko místopředsedy dozorčí rady inženýra Miroslava Vaníčka, které již mohlo zaznít ve zmíněném článku, kdyby se ředitel úseku energetiky a ekologie Milan Nedvěd neuchýlil jen ke strohému konstatování, vám nyní nabízíme:

Vyjádření Miroslava Vaníčka

Ve středečním deníku jsem si přečetl článek Jana Šmoka „Nad přechodem Na Rovinách panuje stále černočerná tma“. Tuto repliku píši proto, že vyznění článku je, podle mého mínění, velmi, velmi neobjektivní. Uvádím pouze suchá, ověřitelná fakta předpokládajíc, že čtenář si udělá obrázek sám.

Historie

Před více než čtyřiceti lety bylo, současně s vybudováním areálu ČKD, postaveno i veřejné osvětlení podél silnice II/126. Jedná se o lampy umístěné podél uvedené silnice osvětlující hranici firmy, její parkoviště a lampy veřejného osvětlení od vjezdu do Foxconnu až „pod kopec“. Jde celkem o 22 lamp a na nich o 33 světel.

Náklady na provoz tohoto veřejného osvětlení jsou za tu dobu mnoho milionů korun.

Minulost

Rozhodnutím zastupitelstva Města Kutná Hora vznikla průmyslová zóna Na Rovinách a v ní investor vybudoval více než před rokem, mamutí závod firmy Foxconn.

Tím došlo nejen k významnému zatížení okolních silnic kamiony (každý z nás, kdo tam jezdí, si minimálně dvakrát denně se zaťatými zuby užije křižovatku s Čáslavskou), a ke zmnohonásobení průchodu lidí po přístupovém chodníku, ale dokonce i k častému výskytu lidí přímo na silnici v obou směrech.

ČKD v trvalé snaze převést vstup materiálu do Foxconnu z kamionů na vagony, které budou přijíždět po vlečce ČKD (zatím se nedaří, ale ten čas dříve nebo později přijde), dává tu část vlečky v areálu do stavu přípravy na budoucí využití. Součástí bylo odstranění dlouholetých náletových dřevin a oprava osvětlení.

Současnost

Přestali jsme provozovat lampy, které jsou zcela mimo areál (je to šest lamp se sedmi světly), tedy ty, které jsou „před Foxconnem až za kopec“.

Protože je nám známo, že průjezd po silnici je nebezpečný, nabídli jsme letos 5. listopadu mailem odboru investic Města Kutná Hora odkoupení dotčeného osvětlení za částku 96 tisíc korun. Světla jsou udržovaná, v pořádku a budou svítit ještě mnoho let. Uvedená částka je zlomkem ceny za vybudování nového osvětlení.

Protože jsme na nabídku nedostali odpověď, dne 25. listopadu odešel dopis stejného obsahu na starostu města s tím, že pokud nebude zájem, ČKD v 51. týdnu osvětlení demontuje a použije je, jak výše uvedeno.

Dne 9. prosince jsem dostal mail od pana Tvrdíka z majetkového odboru, ve kterém je požadavek na co nejrychlejší obnovení provozu a informace, že:
– řešení situace město zpracovává v několika variantách
– se předpokládá, že bude zřízeno veřejné osvětlení v celém úseku od křižovatky silnice II/126 s ulicí Čáslavskou až k parkovišti před ČKD
– bude rozhodnuto do konce ledna 2009

Budoucnost

Úkolem podnikatelů je zajišťovat zakázky, zaměstnávat lidi a vyplácet jim za práci mzdu. To ČKD Kutná Hora vždy bezezbytku činilo a bude v tom pokračovat i nadále i přesto, že doba je těžká a bude hůř, protože celosvětová krize, bez ohledu na řeči politiků, dolehne nemilosrdně na každého z nás.

Úkolem státní správy, potažmo obcí, je vytvářet podnikatelům prostředí, ve kterém je možno realizovat výše uvedené. Osvětlení veřejné komunikace je jednoznačně regionální záležitost.
Budoucnost je tedy dvojí:
– ozve se někdo, promiňte, důvěryhodný z městského úřadu a řekne: kupujeme, rozsviťte, a světla nejdéle do hodiny opět svítí
– nebo „se budou dál řešit varianty a rozhodovat za dva měsíce“ a společnost ČKD v jedenapadesátém týdnu (řekněme na jeho konci) lampy demontuje.

Odkazy na související články najdete vpravo nahoře.

Autor: Luboš Hájek

Místo události:
12.12.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Krajský úřad Středočeského kraje v Praze.

Krize krajské koalice dospěla na ostří nože. Silná slova mohou vystřídat činy

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory
35

Děti z mateřských škol se setkaly v Březové u Kutné Hory

Kutnohorští policisté hledají muže z kamerového záznamu

Kutná Hora - Kutnohorští policisté pátrají po totožnosti muže z kamerového záznamu v Kutné Hoře. "Osoba na fotografii z kamerového záznamu může poskytnout informace k případu podvodného jednání, ke kterému došlo v uplynulých dnech v Kutné Hoře. Svým svědectvím může přispět k dopadení pachatele, či objasnění tohoto případu," uvedla policejní mluvčí Vendulka Marečková.

Děti navštívily policejní oddělení v Uhlířských Janovicích

Uhlířské Janovice /FOTOGALERIE/ - Děti ze Základní školy Uhlířské Janovice navštívili v říjnu letošního roku v dopoledních hodinách místní Obvodní oddělení Policie ČR.

ANKETA: Proč jdete letos k volbám?

Kutnohorsko - Ptali jsme se obyvatel Kutnohorska, zda se chystají k volbám.

KRÁTCE: Pošta ve Zbraslavicích dočasně omezí svůj provoz

Kutnohorsko - Přečtěte si krátké zprávy z regionu.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení