Koordinaci příprav města, ale i celého regionu, na start nové továrny s pěti tisíci zaměstnanci vezme do rukou tým zřízený kutnohorskou radnicí.
V předstihu je třeba řešit některé problémy vyvolané zahájením výroby. „Tým by měl mít právní zastoupení a manažera projektu a jasnou strategii,“ předeslal starosta Ivo Šalátek. Jeho součástí budou nejen úředníci, ale i odborní poradci z oblasti architektury. Úkolem bude pomoci eliminovat případné negativní důsledky rozjezdu továrny. „Chceme se naučit pracovat a využívat všech výhod, které bude Kutná Hora mít,“ zdůraznil starosta. Zároveň však podají pomocnou ruku novým investorům a lidem, kteří najdou v lokalitě svůj domov.

Trh práce zažije mobilizaci

Náborové akce zaměstnanců se rozjely naplno. „Zájem je docela veliký, Foxconn by chtěl od srpna otevřít náborovou kancelář,“ uvedl ředitel Úřadu práce Kutná Hora Václav Kaše. Vzhledem k předpokládanému startu výroby už v lednu se proces přípravy zaměstnanců rozběhl už nyní. „Uchazeči postupně nastupují do firmy. Ta pro ně zajišťuje dopravu do Pardubic, kde probíhá zaučení,“ informovala Iva Pospíšilová.

Dopravu zajistí zvláštními spoji

„Převážnou většinu, asi do tisíce pracovníků, na rozjezd bychom dokázali vybrat z regionu,“ připomněl Václav Kaše. Po dobré zkušenosti z Pardubicka, kde Foxconn už působí, chtějí svým zaměstnancům zajistit dopravu se zhruba hodinovou dojezdovou vzdáleností.

Noví obyvatelé potřebují služby

Zhruba čtyři tisícovky zbývajících pracovníků bude hledat společnost v celé republice a v cizině. Do města by se tak mohli přistěhovat noví občané. I na to se chce město připravit v předstihu. „Budeme se snažit pomoci tam, kde bude větší nápor a spotřeba a třeba si vzít i na některé věci úvěry,“ poznamenal starosta. Mělo by se to týkat například infrastruktury, zdravotnictví nebo školství. Zatímco kutnohorské základní školy mají ještě kapacitní rezervy zhruba sedmdesát procet, tak mateřinky jsou plně vytížené. „V současné době je kapacita zaplněná,“ potvrdila ekonomka organizace Mateřské školy Kutná Hora Květa Čapková. Záleží však na budoucím vývoji počtu dětí. Co se týká ubytovacích kapacit, tak v majetku města není dostatek bytů k pronájmu. Chystá se soukromá výstavba více než dvou set bytů v areálu Lidky. I další ubytovací kapacity budou v režii místních soukromých podnikatelů. „Navyšovali jsme kapacitu,“ sdělil Jiří Capoušek, majitel penzionu u hlavního nádraží. Už teď v sezoně má díky kombinaci dělníků a turistů plno. A doufá, že právě příliv přespolních celoročních pracovníků ubytovnu zaplní.

Očekávají i příjem do městské kasy

Nemělo by však jít pouze o náklady, které padnou na bedra města, ale už teď chce radnice plánovat i odhadnutelné budoucí příjmy a jejich využití.

Posoudí vliv na prostředí

Samotné práce na výstavbě provozu by měly podle prvotních zpráv od vedení Foxconnu začít v srpnu. Krajští úředníci musí ještě provést posouzení vlivu na životní prostředí, EIA. „Samospráva však v oblasti životního prostředí hlavní roli nehraje. Upozornili jsme však na otázky ekologie a zvýšenou dopravu,“ zmínil starosta.