Městská knihovna v Kutné Hoře má tento měsíc skutečně napilno. Dnes a v pátek 8. března od 13 do 15 hodin jsou v knihovně připraveny pro šikovné ruce výtvarné dílničky. V pondělí 11. března je pak od 8.30 do 18 hodin na řadě maraton čtení, kdy se čtenáři ponoří do povídek Jaroslava Haška. Hned další den ve 14.30 přijede Richard Papík s přednáškou o rychločtení a ve středu 13. března se mohou návštěvníci knihovny těšit na hrátky s pamětí s Dagmar Strbíkovou. Kromě toho bude tento den ozvláštněn tím, že vedení knihovny vyhlásí v kategorii dospělých i dětí své nejvěrnější čtenáře. Ve dnech 19. a 26. března budou zahájeny oba okruhy Univerzity volného času a 23. března si na svém přijdou milovníci poezie díky krajskému kolu recitační soutěže „Ten verš si tiše říkám". Kromě toho všeho se po celý měsíc konají vědomostní soutěže. Dětské oddělení nabízí pohádkovou křížovku a dospělí čtenáři se mohou těšit na čtenářský kvíz.

Svůj program má ale i pobočka knihovny na Základní škole Jana Palacha v Kutné Hoře. Mimo literárního kvízu o ceny a pátků ve znamení čtení sobě i druhým na čtenáře čekají i středy se zvukovou knihou. „Cílem je propagace zvukových knih, o které poklesl zájem. Každou středu po celý den tu máme puštěnou nějakou zvukovou knihu. Máme například Staré pověsti české, Toulky českou historií, ale i pohádky. Na své si skutečně přijdou malí i velcí," řekla knihovnice Lenka Frankovicová.

Slaví se téměř všude na okrese
Měsíc čtenářů ale neslaví pouze kutnohorská knihovna, ale i všechny ostatní na Kutnohorsku. Ve Zruči nad Sázavou se slavilo už minulou sobotu, kdy bylo otevřeno mimo klasickou provozní dobu. Tím ale zručská knihovna nekončí. V úterý 12. března čeká návštěvníky beseda o národních parcích USA a po celý měsíc budou knihovnu navštěvovat žáci prvního stupně základních škol a také mateřské školy. „Vlivem prázdnin budeme mít hodně práce. Školy se tu budou střídat po třídách, tak to bude asi patnáct nebo šestnáct akcí během krátké doby. Ale zvládneme to," řekla odhodlaně Hana Vilimovská ze zručské knihovny.

Březnové plány má i vrdská knihovna. „Na pátek 15. března od 16 hodin jsme připravili workshop s oceňovanou autorkou Lucií Seifertovou na téma Výroba prostorového obrázku. Akce je určena pro všechny bez rozdílu věku. Je třeba si na ni přinést čtvrtku A4, nůžky a lepicí barevné papíry, nebo obyčejné, a lepidlo. Během měsíce března bude také plně spuštěn elektronický katalog knih," přiblížila vedoucí vrdské knihovny Petra Horálková.
V Čáslavi se v březnu rozeběhne anketa o knihovně mezi čtenáři, která bude pokračovat do června. „Pořádáme ji proto, abychom mohli zlepšit naše služby a vyjít vstříc přání návštěvníků," řekla zástupkyně ředitelky Milena Matějíčková. Anketa ale nebude jediným bodem březnového programu. „Budeme tu mít besedy s žáky základních a mateřských škol o místním rodákovi Rudolfu Těsnohlídkovi. Toto téma nás bude provázet i během Muzejní noci nebo Noci s Andersenem. Dále pak připravujeme den otevřených dveří. Zahájíme rovněž Univerzitu volného času. Na děti čekají zábavné hry a Literární klub Nadi Benešové vyhlásí tradičně svou literární soutěž," vyjmenovala zástupkyně.

Rekonstrukce 
v Janovicích
Jediná knihovna, která letošní měsíc čtenářů musela vynechat, je v Uhlířských Janovicích. „Nebylo to nijak dobrovolné, pouze to tak vyšlo. Máme tu rekonstrukci a museli jsme se tedy březnových oslav vzdát," vysvětlila vedoucí knihovny Renata Bartáková a dodala, že již teď se uhlířskojanovičtí čtenáři ale mohou těšit na duben. „Třináctého dubna nás navštíví spisovatel Jiří Šulc, který se v roce 2007 prosadil románem Dva proti Říši a od té doby se dál věnuje válečné tematice," prozradila Bartáková dopředu.