Na Czech Pointech mohou lidé získat výpisy z obchodního, živnostenského a trestního rejstříku, z katastru nemovitostí a řidiči od začátku letošního roku také přehled o počtu trestných bodů, které nasbírali za přestupky.

Obecním úřadem s jedním z nejdéle fungujících terminálů na Kutnohorsku je Suchdol. Od 1. ledna, kdy bylo zdejší pracoviště uvedeno do provozu, si zde nechalo vyhotovit ověřený výpis celkem devětadevadesát zájemců. „Z toho dvacet dva bylo z obchodního rejstříku, tři z živnostenského, čtrnáct z katastru nemovitostí a padesát čtyři z rejstříku trestů,“ upřesnil starosta Jaroslav Prokš.

Systém se osvědčil též ve Žlebech. „Lidé mají zájem hlavně o výpis z rejstříku trestů, z katastru nemovitostí a nově také o bodový systém,“ vypočítal starosta Vladimír Šindelář. „Bližší informace nemáme pouze k vydávání formuláře pro zřízení živnosti, ale myslím si, že to je věc, kterou je lépe, když si zájemce stejně zařídí raději sám na živnostenském odboru,“ přidal vlastní názor.

Žleby, stejně jako například Křesetice, patří právě k obcím, které usilují o rozšíření, takzvaný „upgrade“ této služby. „Na obecním úřadě jsme dva, kdo mají certifikát na vydávání výpisů. Pracoviště je však pouze jedno. Upgrade by se týkal právě zřízení druhého pracoviště,“ řekl starosta Šin〜delář. „Na upgrade bychom měli letos získat dotaci ve výši osmašedesát tisíc korun, kterou však zřejmě nevyčerpáme,“ dodala starostka Křesetic Marie Jirků.
K obcím, kde systém Czech Point na úřadě ještě zastoupení nemá, patří třeba Záboří nad Labem a Zbýšov. V obou však dělají nezbytné kroky k tomu, aby také zde mohli lidé zmiňované terminály využívat.

„Minulý týden jsem podal žádost. Pracoviště by u nás mělo být do konce května,“ poznamenal starosta Záboří Bohumil Kačerovský. Vznik pracoviště zde vyjde na něco přes dvaadevadesát tisíc korun, z čehož pětaosmdesát procent by měla činit dotace ministerstva vnitra.

Starostka Zbýšova Květa Němcová má schůzku se zástupcem dodavatelské firmy Autocont, od něhož by se měla dozvědět bližší podrobnosti včetně časového výhledu, dnes. Nákup a instalace potřebného počítačového vybavení by v této obci měla stát pětadevadesát tisíc korun, z čehož osmdesát tisíc korun by pokryla státní dotace a zbytek by zafinancovala obec z vlastní „kapsy“.