Základ daně z nemovitosti se totiž od příštího roku pro všechny zdvojnásobí. Pro letošní rok však Zbraslavice i Zruč koeficient neboli násobek daně zdvojnásobily. Zákon městům a obcím tuto možnost dal. Pokud tedy násobek daně nesníží, znamenalo by to, že Zbraslavičtí a Zručští majitelé nemovitostí zaplatí v příštím roce čtyřnásobek daně z roku 2008.

Ondřej Havlovic však o snížení koeficientu vůbec neuvažuje. „Za sebe mohu teď říct, že stát nám nic jiného než tuhle možnost nedá. Od státu nedostaneme tolik jako v minulých letech. Nedovedu si pak představit, že bych musel v příštím roce řešit to, že nemám peníze na zaměstnance úřadu, na rozsvícení nebo na školu a školku,“ popsal Havlovic. Zbraslavice by tak měly mít v tomto roce příjem z daně z nemovitosti jeden milion devět set tisíc korun. „To ovšem neznamená, že by v příštím roce byl příjem z této daně 3 miliony osm set tisíc. Nikdy to není dvojnásobek,“ doplnil Havlovic.

„Město stojí před problémem, zda akceptuje zvýšení základu daně na dvojnásobek a vlastníci nemovitostí budou platit během dvou let čtyřnásobek, a nebo město sníží koeficient z dvojky na jedničku,“ řekl Ivo Novák, tajemník Městského úřadu ve Zruči nad Sázavou. Zatím se však radní přiklání podle Novákových slov k tomu, že koeficient nesníží. Město dělá chodníky, silnice, osvětlení a potřebuje tak prý každou korunu.

„Násobky daně jsou sice velké, ale pro běžného majitele domu jsou to stokoruny. V kvantitativní částce to není taková hrůza a městu to pomůže,“ dodal Novák s tím, že si myslí, že se o výši násobku daně ani nebude jednat na nejbližším veřejném zastupitelstvu.

Uhlířské Janovice, Čáslav nebo Suchdol koeficient daně z nemovitosti pro letošní rok nezvyšovaly a nehodlají tak učinit ani pro ten příští.