Ten před pěti lety připadl do majetku kraje. Hejtmanství se areál, na jehož dokončení ani provozování nemá peníze, snaží již delší dobu prodat. Prozatím bez úspěchu. Na opuštěném staveništi se tak pohybují pouze členové najaté ostrahy, kteří hlídají, aby rozestavěný objekt nebyl rozkraden.

Náměstek hejtmana pro sociální oblast Josef Vacek, který má objekt na starosti, ale potvrdil, že se zamýšlenou nabídkou k prodeji prostřednictvím realitních agentur kraj ještě počká. Nedávno totiž ohlásila svůj zájem nová firma, jejíž zástupci si k prostudování pře〜vzali projektovou dokumentaci. „Stále ještě jednáme individuálně,“ poznamenal Vacek.

Podle hejtmana Petra Bendla přitom existuje ještě další želízko v ohni. Je jím jednání s magistrátem hlavního města, zda by objekty nechtěl převzít, areál dobudovat a provozovat. Praha totiž ubytovací kapacity pro své seniory nutně potřebuje navýšit a expanze do středních Čech se zdá být nejschůdnější z cest, jak toho dosáhnout. Už nyní ostatně žije v domovech důchodců ve středních Čechách hodně lidí z hlavního města.

Návrat k využití stavby pro seniory vítají

Dlouhé „kupčení“ kraje s nedostavěným objektem domova důchodců pozastavilo rozvoj jedné části Uhlířských Janovic. Proto i místní vítají případný posun v této záležitosti.

„Součástí projektu je také dostavění místní komunikace a tím by se vylepšil celý areál,“ připomněl tajemník uhlířskojanovické radnice Václav Marhan. Na lokalitu s rodinnými domky a rybníkem by měla navazovat i určitá klidová zóna, jejíž součástí by mohla být i naučná stezka.

„Rozhodně vítáme každou aktivitu, která by vedla k dostavění a oživení tohoto objektu právě v sociální oblasti,“ zdůraznil Václav Marhan. Město totiž na počátku podpořilo záměr výstavby domova pro seniory vkladem pozemku. Po několikátém neúspěšném výběrovém řízení kraje tedy už začínali být zastupitelé i občané nervózní a požadovali dostavění areálu v dopisech směřovaných přímo hejtmanovi. Vážnost situace potvrdil i vznik petice za dostavbu domova důchodců, která vzešla od členů místního sboru dobrovolných hasičů.

Milan Holakovský, Jitka Pokorná