VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Bez vyšší státní dotace se domovy důchodců neobejdou

Kutnohorsko - Dost nepříjemné překvapení připravila vláda pro letošní rok poskytovatelům sociálních služeb. Ministerstvo práce o sociálních věcí totiž na dotace těmto organizacím uvolní v letošním roce o dvě miliardy korun méně než vloni. Provozovatelé zmíněných zařízení se shodují, že v takovém případě by museli některé své služby výrazně omezit, pokud by vůbec bylo možné za takových podmínek v činnosti pokračovat.

17.1.2009
SDÍLEJ:

Ilustrační foto.Foto: DENÍK/Silvie Risová

„V důsledku rozhodnutí ministerstva práce a sociálních věcí chybí v našem rozpočtu taková částka, že bychom byli nuceni poskytovat sociální služby v rozporu se zákonem 108/2006, nebo bychom museli snížit kapacitu domova zhruba o třetinu lůžek. Napsali jsme proto žádost zřizovateli, kterým je Středočeský kraj, aby nám tyto peníze nahradil. Domnívám se, že podobnou žádost dostane kraj od všech organizací našeho typu, které zřizuje,“ uvedla Maria Klailová, ředitelka Domova Barbora Kutná Hora, poskytujícím péči seniorům a osobám se zdravotním postižením. Státní dotace je nezbytnou součástí příjmů organizace. Číselné vyjádření nabízí tabulka.

Naděje ředitelky budou však možná liché. Hejtmanství totiž nepočítá s tím, že by kraj zařízením, jež se ocitnou v nouzi, přispíval z vlastních prostředků. „Pokud jednotlivé ústavy chtějí více peněz, musejí podat na ministerstvo práce a sociálních věcí dovolání o navýšení dotace,“ konstatovala mluvčí krajského úřadu Berill Mascheková. „My jenom prostředky, které nám stát pošle, přeposíláme dál konkrétním příjemcům,“ dodala.

Ředitelka obecně prospěšného sdružení Anima z Čáslavi Eva Medková doufá, že schválený příspěvek nebude v letošním roce poslední.
„Opatření vlády se nás dotkne stejně, jako v loňském roce. V prvním dotačním kole jsme totiž získali stejný příspěvek, jako vloni. Konalo se však ještě dodatečné řízení, v jehož rámci byly příspěvky dorovnány. Pokud by se toto řízení letos neuskutečnilo, dostali bychom se do problémů,“ sdělila.
Na otázku, jaký konkrétní dopad by tato situace na chod Animy měla, odpověděla, že nižší příjmy by se nepochybně dotkly provozu týdenního stacionáře.

Podobný názor má ředitelka Diakonie Českobratrské církve evangelické Květuše Mašínová.

„Dostali jsme padesát sedm procent dotace, což se nás dotkne velmi silně. Z pěti sociálních služeb, které poskytujeme, jsou financovatelné jen dvě. Výše dotace je zhruba stejná jako v loňském roce, kdy jsme však zbývající částku získali v rámci dodatečného řízení v druhé polovině roku. Nikdo nám však nezaručí, zda tato možnost bude i letos. Nyní tak musíme udělat strategické rozhodnutí, do jaké výše dluhu můžeme jít. Dluhu se však v prvních měsících roku jistě nevyhneme. V případě, že další finance už nám letos přiděleny nebudou, bude to znamenat konkrétní omezení našeho provozu. Jaké přesně, o tom je v současné době předčasné hovořit,“ sdělila ředitelka Diakonie Českobratrské církve evangelické v Čáslavi Květuše Mašínová.

Změna se nedotkne střediska pro pomoc lidem postiženým Alzheimerovou chorobou, které sídlí na zámku ve Filipově. „Na provoz jsme nikdy žádné příspěvky tohoto typu nedostávali. Vyplývá to z toho, že část našich pokojů je hotelových. Na finančních příspěvcích tak není co snižovat,“ vysvětlila spolumajitelka Alzheimercentra a Zámeckého hotelu ve Filipově.

Loňské příjmy Domova Barbora:
9 % příspěvek klientů (bydlení, strava, příspěvek na péči)
51 % státní příspěvek
6 % příspěvek zřizovatele
(krajský úřad)
4 % příspěvek od pojišťoven a jiné příjmy.
V letošním roce bude příspěvek od státu činit 13 – 14 %.

Ondřej Dvořák, Milan Holakovský

Autor: Ondřej Dvořák

Místo události:
17.1.2009 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Ilustrační foto

Pojištění dětí? Jde o nadstandard, důležitější je pojištění rodičů

Cantica odehrála adventní koncert v kostelíku sv. Bonifáce v Lochách.

KRÁTCE: Cantica odehraje adventní koncert u Matky Boží

Policisté vyjížděli hned ke třem dopravním nehodám

Kutnohorsko /FOTOGALERIE/ - Ve čtvrtek 14. listopadu řídila kolem sedmé hodiny ráno řidička vozidla značky Škoda Felicia po silnici číslo 338 ve směru od obce Žaky do obce Čáslav.

Tříletý polobezdomovec a brutální agresor v tramvaji: Prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku ve čtvrtek 14. prosince 2017.

Ratajská alej má druhé místo v kraji v soutěži Alej roku 2017

Rataje nad Sázavou - Zámecká alej Rataje je druhou nejhezčí alejí ve Středočeském kraji v rámci soutěže Alej roku 2017. Vítězství v kraji brala alej mezi obcemi Skupice a Huslík, pro kterou hlasovalo 166 příznivců.

Čáslavská základna se nechala inspirovat projektem Ježíškova vnoučata

Čáslav - Příslušníci 21. základny taktického letectva Čáslav se pravidelně zabývají dobročinnými účely. Již od roku 1997 podporuje základna Dětský domov Sázava (dříve Dětský domov Rataje), výtěžky z finančních sbírek věnuje také například Středisku Diakonie Čáslav, Městské nemocnici Čáslav nebo čáslavským základním školám.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT