Praporčík Martin Žilka slouží u Policie České republiky pět let. Praporčík Michal Morawski nastoupil k policii v září roku 1999.

Co vás přivedlo k policii?

M. Ž.: Jako každý malý kluk jsem chtěl být policistou, a tak jsem u toho snu zůstal.

M. M.: K policii jsem nastoupil v září roku 1999. Už jako kluci jsme si hráli na policajty a zloděje, tak jsem se rozhodl dát se na stranu dobra a už jsem u toho zůstal.

Čím je pro vás práce na dopravním inspektorátu zajímavá?

M. Ž.: Zajímavost práce u policie spočívá v různorodosti, stále se objevují nové a nové případy, právní předpisy a podobně, tudíž to není takový stereotyp.

M. M.: Zajímavost tohoto povolání spočívá v jeho různorodosti a řešení méně či více složitých problémů.

Jaký je váš nejhorší zážitek, který jste ve službě zažil?

M. Ž.: Asi mě teprve čeká.

M. M.: Již šestým rokem sloužím na dopravních nehodách a mezi nepříjemné zážitky patří dopravní nehody s dětmi.

A naopak, jaký byl zatím váš nejveselejší zážitek či trapas ve službách Policie České republiky?

M. Ž.: Připadlo mi úsměvné, když jsme byli předvádět na dětském dni policejní techniku, tak si ke mně děti chodily pro autogram.

M. M.: Kuriozit se jistě zažilo několik, ale pro mne trapasem je výpomoc turistům mojí lámanou angličtinou, zakončenou fotografií do rodinného alba turistů.

Jaké máte koníčky?

M. Ž.: Fotbal, basketbal, florbal, plavání, squash, posilovna a samozřejmě moje dvouletá dcera Leontýnka.

M. M.: Práce u policie by nebyla možná, pokud by člověk nedokázal takzvaně vypnout. Toto se mi daří s rodinou, RC modely a horským kolem.

Co si myslíte o bodovém systému?

M. Ž.: Je to správná věc, ale myslím si, že by se měly některé přestupky přísněji trestat a některé zase méně (například nerozsvícení světel v denní době bych netrestal body). Dále bych i oživil sbírání „malých technických průkazů“ – ORV (osvědčení o registraci vozidla) za špatný technický stav vozidel a zejména za neoprávněné úpravy na vozidlech.

M. M.: Prvotně jsem bodový systém řidičů odsuzoval a nevěřil jsem v jeho účinnost. Podle mého splnil svůj smysl jen částečně. Myslím si, že je třeba přehodnotit závažnost jednání u jednotlivých přestupků. Tímto i ohodnotit přestupky odpovídajícím počtem bodů a sankcí.