Směrové značky zůstaly stejné

Vyměněno bylo svislé dopravní značení s datem výroby do jednatřicátého prosince roku 2000.

Uvedená akce nezahrnovala výměnu směrového dopravního značení. „V oblasti Správy a údržby silnic Kutná Hora bylo vyměněno necelých deset tisíc kusů svislého dopravního značení v hodnotě přesahující sedmadvacet milionů korun. Finanční náklady byly hrazeny z prostředků Evropské unie,“ doplnil Jiří Procházka z kutnohorské Správy a údržby silnic.

Nové značky jsou lépe viditelné

Nové dopravní značky poznají řidiči i podle toho, že mají zaoblené hrany. „Fólie na značce musí mít takovou retroreflexi, že když na ni řidič posvítí, odrazí se od ní zpět k němu světlo v určité intenzitě a barevném spektru. Časem ztrácejí folie tuto vlastnost vlivem slunečního záření,“ uvedl provozní náměstek ze Správy a údržby silnic Kutná Hora Zdeněk Ulrich. Podle jeho slov se však může stát, že někde může ještě být nějaká stará nevyměněná značka.

Platí i staré dopravní značení

Zda nevyměněná stará dopravní značka platí, se dotazovali lidé v redakci Deníku. Podle slov zástupce vedoucího kutnohorského dopravního inspektorátuLibora Kolečka i stará dopravní značka, která neodpovídá evropským normám, platí.

„V zákoně o pozemních komunikacích se nehovoří o tom, že by měla značka splňovat nějaké evropské normy. Každá má dle zákona o pozemních komunikacích určitý tvar a vyobrazení. Pokud bude tedy značka jasně viditelná, zcela zřetelná e nebude ničím zakrytá či rezavá, že by se dala s něčím splést, platí. Samozřejmě musela být dána na místo na základě vydaného rozhodnutí a povolení,“ doplnil Libor Koleček.