„Lidé váhají do poslední chvíle, zda vůbec odcestovat, jestli budou mít na dovolenou dostatek financí. Většina z nich pak stejně odcestuje. Jde hlavně o to, kdo se jak zachová v této době, kdy mu například hrozí výpověď z práce,“ uvedl Jan Papež, tiskový mluvčí Asociace cestovních kanceláří České republiky. „Počty klientů cestovních kanceláří zůstávají převážně stejné, ale mění se struktura prodeje zájezdů. To, jakou formou se prodávají. V letošním roce se zatím nejvíce prodávají zájezdy na poslední chvíli,“ dodal Papež.

Na Kutnohorsku se názory vedoucích či majitelů cestovních kanceláří rozcházejí.

„Oproti předloňskému roku mi poklesl prodej zájezdů o třicet až čtyřicet procent. Dva roky jsem zájezdy neprodával. Až loni v září jsem opět začal a změnil jsem i místo prodejny. Chvíli trvá, než se lidé zase naučí chodit ke mně zájezdy kupovat,“ poznamenal majitel cestovní agentury František Stýblo. „V tomto období mi sem přijde za týden pět lidí, převážně starší ročníky. Mladí lidé a rodiny s dětmi nejspíš vyčkávají na zájezdy na poslední chvíli. Jak se prodává, poznám podle toho, jak jdou ceny last minute zájezdů dolů. Teď je například Egypt v nabídce za opravdu směšnou cenu,“ dodal Stýblo.

Cenové rozdíly se prý stírají

U cestovní kanceláře Jiří Holoubek Auto Combi z Kutné Hory je situace jiná. „Zájem o tuzemskou rekreaci se u nás nezvýšil, i když média hovořila o opaku. Cena za rekreaci v České republice je mnohdy srovnatelná s cenou zájezdu do zahraničí. Pro čtyřčlennou rodinu vychází v průměru tuzemská dovolená s polopenzí na týden na patnáct tisíc korun. V té samé cenové relaci nebo pouze o dva tisíce vyšší nabízíme zájezd vlastní dopravou do Chorvatska, kde je záruka pěkného počasí,“ uvedla Jaroslava Marešová z již zmiňované cestovní kanceláře. „Finanční náročnost se v tomto případě vyrovnává. V tuzemsku se navíc málokde nabízí pobyt pro děti zdarma oproti zahraničí,“ upřesnila Marešová.

„Letošní rok se velké množství rekreací prodalo při zahájení prodeje. Oproti loňskému roku jsme zaznamenali pokles zájezdů tak o třetinu,“ objasnila situaci v Kutnohorské cestovní agentuře Hana Handlířová.