Na koho se zde můžete obrátit, pokud vy nebo někdo z vašeho okolí hledáte pomoc s léčbou? V Kutné Hoře se žádná instituce hloubkově drogovou problematikou nezabývá. Nejbližší institucí, která aktivní pomoc drogově závislým nabízí, je kolínské K - centrum. Jeho terénní služba jednou týdně dochází do Kutné Hory, a je tak jedinou iniciativou tohoto druhu v regionu. „Vyhledáme zde potenciální klienty, nabízíme jim hygienické, sociální a právní poradenství a případně kontakty na další léčebná zařízení. Výměnou za použitý materiál klientům rozdáváme nové sterilní injekční sety,“ vysvětlil Petr Steklý, ředitel občanského sdružení Prostor, pod nějž K - centrum spadá. Terénní pracovníci dále sbírají pohozené jehly a stříkačky. Všechny služby poskytují zdarma a anonymně.

Pomoci dokáže i linka důvěry

Jako další nabízí drogově závislým pomocnou ruku občanské sdružení Povídej, a to provozováním své linky důvěry a internetové poradny. „Naším úkolem je v obtížné situaci zeslabit jejich krizový stav a podpořit je k účelnému řešení problému. V praxi to vypadá tak, že po zvládnutí bezprostřední krize směrujeme klienty buďto do naší poradny pro lidi v tísni, nebo za specialisty na drogovou problematiku do K - centra v Kolíně,“ přiblížil činnost sdružení jeho člen Marek Hipík. Informace o institucích, na které se lze obrátit, dále zprostředkovává kurátorka pro mládež Alena Netolická z Městského úřadu Kutná Hora.

Třetinu uživatelů tvoří ženy

Uživatelé drog v Kutné Hoře pobývají podle Petra Steklého spíše v ústranní. „Nezdržují se moc na veřejných místech, své užívání tají a nejsou nijak nápadní pro okolí. Jako v celé České republice je i zde ve velké míře zastoupeno experimentování s marihuanou mezi mládeží. V Kutné Hoře a okolí zaznamenáváme dále příležitostné užívání stimulačních drog - pervitin, extáze),“ řekl Steklý s tím, že s tvrdými drogami prý experimentují převážně lidé mladší pětadvaceti let. Přibližně třetinu uživatelů tvoří ženy.

Lucie Kavanová