Přitom ještě před deseti lety to byla zhruba polovina. Podle psychiatra Karla Nešpora je hlavním důvodem stále větší dostupnost drog na trhu. Jeho slova potvrzuje i průzkum Deníku, jehož figuranti nakoupili bez problémů drogu ve 31 okresních městech.

„Pomohlo by, kdyby se začalo vážně uvažovat o omezení volně prodejných léků, které obsahují pseudoefedrin,“ navrhl jako jedno z řešení Nešpor. Z pseudoefedrinu se vyrábí oblíbená česká droga pervitin. Zároveň psychiatr upozorňuje, že závislosti většinou chodí ruku v ruce. „Mnohonásobně větší riziko závislosti na drogách je, když dítě kouří či pije. Droga pak přichází do připraveného terénu,“ varoval Nešpor.

Na Kutnohorsku sehnat například marihuanu není žádný problém. Kouření trávy je pro řadu mladých lidí běžná záležitost stejně tak, jako tuto drogu sehnat. Své o tom ví čtyřiadvacetiletá Jana, která marihuanu kupovala v regionu od čtyř různých lidí. „Jeden gram skunku stojí tak 250 korun, ale když jsem kupovala větší množství, tak jsem automaticky dostala slevu. Pět gramů tedy můžete dostat už za 1000 korun a při koupi dvaceti gramů může stát gram už jen 180 korun,“ prozradila Jana, jejíž vrstevníci téměř všichni pravidelně kouří marihuanu.

„Skunk je kvalitnější než tráva, s kterou je docela piplačka. Je ale také levnější. Jeden gram stojí 150 korun, ale tady se moc neprodává. Letí spíš skunk,“ dodala Jana, podle které není problém sehnat i něco tvrdšího. „Osobně nemám s tvrdými drogami žádné zkušenosti, ale vím o tom, že dealeři, od kterých jsem kupovala marihuanu, by mi bez problémů sehnali i například pervitin nebo heroin,“ sdělila Jana, absolventka odborného učiliště.

Více čtěte ZDE.

Marek Pokorný, Luboš Hájek