Speciální databáze pro důchodce však neexistují. „Bylo by to i proti charakteristice úřadu práce, který nabízí zaměstnání pro uchazeče o zaměstnání. Těmi lidé, kteří pobírají starobní důchod, nejsou,“ uvedla Helena Viktorová z Úřadu práce v Kutné Hoře.

Důchodci, kteří si chtějí přivydělat, se mohou rozhodnout mezi nabídkami v několika odvětvích. Většinou je to práce v obchodě jako záskok za dlouhodobě nemocné, dále je to prodej novin do trafiky, hlídání objektů a tak dále.

Starobní důchod pobírá na okrese Kutná Hora celkem 10 812 lidí. Průměrná výše důchodu činí u mužů 9 900 korun a u žen 8 158 korun. Podle oslovených důchodců však částka, kterou dostávají, pokryje měsíční náklady jen tak tak, a proto si řada lidí k důchodu ještě přivydělává.

Jednou ze společností, které zaměstnávají i důchodce je zahradnictví Starkl na Kalabousku u Čáslavi.

„Přijímáme důchodce na jarní sezónu na balení rostlin do krabic. Vydělají si zhruba devatenáct tisíc za měsíc, dělají osm hodin denně, pět dní v týdnu. Jedná se o přivýdělek v celkové době trvání dvou měsíců,“ sdělila Marion Probstová z této firmy s tím, že je možnost vyjednat i částečný úvazek.

„Pokud někdo může docházet do práce například pouze dopoledne, vyjdeme mu vstříc,“ doplnila Probstová. O práci je podle ní nemalý zájem. „Kromě důchodců nabízíme tato místa i ženám na mateřské dovolené či lidem s částečným postižením,“ uzavřela. Ondřej Dvořák, Lucie Zemanová