O pár desítek až stovek tisíc by měla být městská kasa letos bohatší. Finanční břímě za zajištění péče o seniory z ní sňal stát.

Město platilo již od roku 2000 do fondu stáří čáslavskému domovu důchodců za každého občana Kutné Hory žijícího v městském zařízení pro seniory. Roční paušál na jednoho seniora činil 13 tisíc korun. Ročně tak plynulo do sousedního města 90 až 230 tisíc korun na péči o seniory z Kutné Hory. „Celkem jsme tam za osm let dali jeden milion a tři sta padesát tisíc korun,“ shrnul starosta Ivo Šalátek.

K ukončení financování je vedla loňská změna systému v sociálních službách. „Rádi bychom tuto dohodu ukončili a dále již neplatili. Tak jsme se dohodli i s čáslavskou radnicí,“ dodal starosta. Klienti domova důchodců získávají od státu příspěvek na sociální péči a z něho si již dnes hradí nejen péči, ale i pobyt v zařízení. „Tito původně občané Kutné Hory se navíc stávají občany Čáslavi, takže daňový výnos jde do Čáslavi,“ upozornil na další důvod k vypovězení několikaleté smlouvy.

Trvalé bydliště v Kutné Hoře má kolem tří a půl až čtyř tisíc obyvatel ve věku nad šedesát let.