„Svým pořadem si dovede získat mladší i starší děti, které se dovědí mnoho zajímavého o práci ilustrátora, jak vznikají obrázky do knih, včetně různých malířských technik,“ předeslala knihovnice z dětského oddělení Helena Netolická. Sympatický malíř, který ve svých čtyřiceti třech letech nepřestal být dítětem, poskytl našemu Deníku rozhovor.

Jak dlouho se věnujete ilustraci knížek?
Profesionálně 15 let

Kolik jste jich prodal do současné doby?
Na svém kontě mám 90 vydaných knih. 3 miliony kusů prodaných.

Jak na vás zapůsobilo město Kutná Hora?
Kutná Hora je architektonický skvost, tím pádem máte dobrý základ. Já tam znám lidi kolem knihovny a jsem s nimi stejná krevní skupina. Tak se cítím u vás skvěle. Jako doma!

Jaký je váš vztah ke knihovnám?
Jestliže je kniha pro mě přítelem, knihovny jsou celým sálem přátel nabízejících mi svou pomoc a vnitřní poklady. Navíc mám oproti běžným návštěvníkům knihoven možnost poznat knihovny i trochu z jiné stránky. Řekl bych ze zákulisí. Díky mé show Malování pro děti jsem měl tu skvělou příležitost poznat stovky knihoven po celé naší krásné vlasti a hlavně lidi v nich.

Kolikrát jste navštívil naše město. Co kutnohorské děti?
Město jsem navštívil zatím čtyřikrát. Děti u vás jsou stejné jako všude po republice. Hodné i zlobivé. Obyčejné i géniové. Mým cílem je zabavit všechny děti takovým způsobem, aby si z mého vystoupení každé něco odneslo.

Proč nezajedete do Kutné Hory častěji, když jste zde měl tak velký úspěch? Kdo Vás pozval na březnovou besedu?
Na besedu mě pokaždé musí někdo pozvat. Do Kutné Hory mě pozvala knihovna. Pokud mě pozve někdo do školy, přijedu do školy. Pokud mě osloví někdo z kulturního domu, přijedu tam, ale vždy se toho musí někdo organizačně chopit.

Navštívil byste i mateřské školy v Kutné Hoře, aby vás vidělo co nejvíce kutnohorských dětí?
Pokud se najde někdo v mateřské škole, kdo vše zajistí, rád přijedu. Do mateřských škol jezdím běžně už dva roky.

Když to s dětmi, tak umíte, proč jste se nestal pedagogem?
Smích …..

Kdy se vrátíte do Kutné Hory, abyste zde opět nadchnul dětské publikum?
Do Kutné Hory nejpozději příští rok, pokud bude pozvání dříve a budu mít volný termín, rád „přiletím“ dříve.

Jak to děláte, že umíte děti nadchnout a zaujmout?
Snažím se vcítit do jejich myšlení a mluvit na ně jejich řečí.

Baví vás práce s dětmi?
Práce s dětmi je úžasná. Je to jediný kontakt, který máte se svými „zákazníky“. Vidíte jejich reakce a nabije vás to energií do další tvorby.

Chodí podle Vás děti málo do knihoven?
Když jsem se v cizím městě ptával lidí na cestu ke knihovně, kde mám vystupovat, udělal jsem zajímavou zkušenost, že lidé středního věku buď nevěděli, nebo mě poslali do knihkupectví. Kde je knihovna, věděli ale určitě starší lidé a hlavně děti. A to je přece nádherná naděje do budoucna.

Nedávají děti přece jenom přednost počítačům?
Že mají děti jenom počítače? Fráze, fráze. Není to pravda. Viděl jsem moderní knihovny, které se přizpůsobily dnešní době a mají plno. Ano, předpokládá to především aktivitu od nás dospělých. Vymýšlením programů a aktivit pro děti umíte přeměnit knihovny v místa, kde to žije, kde se pořád něco děje a kde je radost „pobejt“. Protože když se naučí děti chodit do knihoven, vyrostou a budou tam zase vodit své děti, a to je přece příjemná představa. A s těmi stovkami aktivních knihovnic, které jsem měl na svých cestách možnost poznat, už teď vím, že to jde.

Co vás baví kromě malování?
Kromě ilustrací je to horské kolo, příroda, joga, hudba, počítače, film, okrasná zahrada, akvaristika, comix, estetika a cestování.

Vizitka malíře

Narodil se 25. března 1964 v Poličce. Od roku 1991 zkouší magický svět bytí „na volné noze“. Nejvíce si váží svých dvou dcer a manželky. A práce, která ho baví, že ho i živí. V současné době tvoří uprostřed nádherně inspirující oblasti Beskyd ve městě Frenštát pod Radhoštěm.