Poslední dovolenkáři z Kutnohorska se vrátili z afrického kontinentu v sobotu. Další rezervace pobytů v Egyptě jsou až do poloviny února pozastavené. „Máme nasmlouvané klienty na jarní prázdniny,“ podotkla Milena Kubešová z kutnohorské cestovní agentury. Zatím tedy vyčkávají, jak se situace vyvine. „Oni to berou tak, že případně poletí jinam nebo se jim vrátí peníze,“ dodala.

Cestovní kanceláře, které zájezdy zajišťují, stáhly Egypt z nabídky. „Prodej bude od poloviny února pokračovat, ale já osobně to nedoporučuji,“ zmínila Tereza Tichá z čáslavské cestovní kanceláře.

Jak se regionální prodejci shodují, tak ani zájem klientů není. Ti, co měli už zájezd zajištěný, si mohou vybrat náhradní destinaci nebo si přeložit dovolenou v Egyptě na pozdější termín. „Jedná se o čtyři osoby, které stornovaly zájezd,“ zmínila Hana Handlířová z kutnohorské cestovní kanceláře.

Události v této turisticky lákavé africké zemi působí obtíže nejen zájemcům o dovolenou v teplejších zemích, ale i prodejcům, které čeká díky této situaci finanční propad.

Pobyt v Egyptě v zimních měsících patří k velmi žádaným produktům. „Ceny jsou poměrně přijatelné, není tam v tomto období až tak velké horko. Teploty se pohybují kolem třiceti stupňů,“ popsala Tereza Tichá z čáslavské cestovní kanceláře. I díky vhodným klimatickým podmínkám jsou oblíbené takzvané fakultativní výlety zajišťované přímo z pobytových letovisek. „Teď by ani nemohly cestovní kanceláře zajistit výlety například do Káhiry,“ dodala.

Současnou díru na trhu zájezdů do jižních zemí tak není možné přijatelně zaplnit, protože například o Tunisko není zájem právě kvůli chladnému počasí v tomto období.

Co se týká dopravní dostupnosti, tak opět vychází nejvýhodněji právě Egypt. Jiné země už se pohybují v jiných relacích jak ohledně časového přesunu, tak i co se týká peněz.

AUTOŘI: Jitka Koděrová a Martin Vaněk