V ekologickém zemědělství totiž většinu automatizovaných činností nahrazuje ruční práce. „Sehnat někoho, kdo bude ručně okopávat rostliny, je dnes téměř nadlidský úkol. K manuální práci se nikdo nehrne. Je to problém celé řady odvětví, ale zemědělství asi nejvíce,“ uvedl Milan Jambor.
Ten si také postěžoval na nepořádek, který panuje v přístupu Evropské unie k ekozemědělcům v různých zemích. „Zatímco v Německu nebo Polsku jsou některé přípravky na ošetřování ekoplodin povoleny, u nás ne. Trh je však otevřený, takže Němci a Poláci sem dovážejí své výrobky a naši lidé jim v podstatě nejsou schopni konkurovat,“ řekl.

Výsledkem této situace je podle Jambora fakt, že k ekologickému hospodaření přistupuje v České republice skutečně jen minimální procento zemědělců. „Jedná se spíše o různé malé rodinné firmy. Ve velkém to nejde,“ dodal Milan Jambor. A jako příklad uvedl pěstování tykví na olej na několik desítek hektarů velkých pozemcích na jižní Moravě, kterému se věnuje poměrně velký počet hospodářů.