Profesionální hasiči museli v této souvislosti zasahovat na sídlišti Šipší v ulici 17. listopadu, kde uvízla ve výtahu jedna osoba. „Bez problému jsme ji vyprostili, strach z uzavřených prostor neměla, k ohrožení života nedošlo,“ konstatoval zástupce ředitele kutnohorských hasičů Zdeněk Voseček.

Kromě výtahů se staly dočasně nefunkčními také stojany čerpací stanice Jet, a tak si řidiči museli počkat, nebo pokračovat v jízdě k další benzinové pumpě.

Zlou krev nadělal výpadek elektřiny na stanici technické kontroly v areálu společnosti Unikom, kde se tvořily kolony a motoristé jevili jisté známky nervozity. „Měli jsme tady spoustu zákazníků, kteří si vystáli frontu na úřadech a pak museli čekat také u nás. To bylo lamentování… Stali jsme se vlastně takovým hromosvodem jejich vzteku, i když jsme za nenadálou nepříjemnou situaci vůbec nemohli,“ poznamenal vedoucí střediska Michal Kadlec.

Bez „šťávy“ bylo včera v Kutné Hoře asi třicet trafostanic. „Závadu na kabelu vysokého napětí se podařilo vymezit před polednem na úseku mezi areálem bývalé firmy Stavební stroje a mazutovou kotelnou,“ sdělila mluvčí společnosti ČEZ Ivana Vejvodová s tím, že přesnou příčinu určí měřící vůz energetiků, který v daném místě lokalizuje závadu s centimetrovou přesností.

Pokud by se někteří lidé či firmy cítili poškozeni a požadovali finanční odškodnění, nemají nárok. „Je to dané energetickým zákonem. Když závadu přímo nezaviníme, tak nikomu nic platit nemusíme. Naší povinností je však poruchu co nejdříve odstranit,“ naznačila Ivana Vejvodová.

K podobnému kolapsu systému došlo v Kutné Hoře před rokem, a sice z důvodu porušení kabelu vysokého napětí mezi trafostanicemi u finančního úřadu a bývalého podniku Lidka. Více než hodinový výpadek elektrické energie tehdy postihl například Tylovu a Ostašovu ulici, chaos zavládl díky nefunkčním semaforům rovněž na frekventované křižovatce U Podlipných.