Svůj podíl na tomto pozitivním trendu nese i řada měst a obcí na Kutnohorsku, které začaly v minulých letech využívat takzvaného tzv. kolektivního systému zpětného odběru elektrozařízení a pro své občany nainstalovaly sběrné E–boxy.
„Lidé si na sběrné nádoby zvykli, rozmístili jsme jich v obci víc, také na tříděný odpad a je to určitě ku prospěchu věci, dokonce je v obci viditelně větší pořádek,“ konstatoval Antonín Šindelář, starosta obce Vrdy, kde umístili sběrný E–box systému Asekol již v červenci minulého roku na dvoře obecního úřadu.
Co je to Asekol
Asekol je neziskově hospodařící společnost, která v zastoupení výrobců a dovozců elektrozařízení organizuje celostátní systém zpětného odběru elektrozařízení, dopravu a recyklaci elektrozařízení včetně financování celého systému. Při zajišťování chodu systému zpětného odběru úzce spolupracuje s městy a obcemi, posledními prodejci a servisy, svozovými společnostmi a zpracovateli elektrozařízení. Je jedním z trojice kolektivních systémů, které jenom v loňském roce odebraly pětatřicet tisíc tun elektrošrotu. Instalování E–boxu pro sběr drobných elektrozařízení a zajišťování odvozu odpadu poskytuje Asekol obcím zcela zdarma.
Sběrné dvory
Významnou úlohu při zpětném odběru elektrospotřebičů hrají také sběrné dvory, pro Kutnohorsko je to zejména čáslavský Hejdof, provozovaný firmou AVE CZ. „Na nezájem občanů či obcí si nemůžeme stěžovat. Se všemi obcemi máme smlouvu a v loňském roce jsme z každé z obcí nějaký elektrošrot odebrali,“ pochválila ekologickou kázeň obyvatel Kutnohorska Šárka Kalivodová, ekologická poradkyně firmy.