Skutečný „emař“ je totiž ustavičně v depresích a často přemýšlí o smrti.

Emaře potkáte i v Kutné Hoře.

Na několik stoupenců tohoto nového ponurého stylu života můžete narazit i v kutnohorských ulicích.

„Ke tomuto stylu mě přivedla kamarádka. Hodně jsem uvažovala nad svým životem a s většinou názorů EMO jsem souhlasila. Oblečení i účes doplňuje mou osobnost,“ uvedla sedmnáctiletá vyznavačka EMO z Kutné Hory. „Někdy se cítím psychicky na dně, ale strach mi nedovolí sama sobě ublížit. Znám ale několik lidí, kteří tvrdí, že je to uvolní,“ dodala mladičká ,,emařka“.

Stoupenci EMO nejsou pro vztah

Citlivý romantik! Zní to jako ideální partner pro vztah. Opak je ale pravdou.

„Můj vztah se vyznavačkou EMO trval pouhé dva měsíce, ale mě to přišlo jako dva roky. Podobně jako já hodně uvažovala o životě. Čekal jsem, ideální partnerství,“ prohlásil dvaadvacetiletý Jiří Müller z Čáslavi. „Bohužel tohle bylo i na mě trochu moc. Sklony k sebepoškozování sice neměla, ale často brečela. Všechno si až příliš brala k srdci a její životní pesimismus byl nesnesitelný. Člověk se má smát a ne ho celý probrečet,“ prohlásil mladík.

Psychologové radí zjistit nejprve proč

„Zatím jsme se přímo s problémem stylu EMO nesetkali, ale měli jste tu několik případů, kdy se dítě sebepoškozovalo,“ uvedla dětská psycholožka Silvia Bláhová. „První krok k nápravě je zjistit, proč to dítě dělá. Může to být vlivem médií, kdy se jedná převážně o nápodobu vzoru. Lidově řečeno, chce to zkusit. Ale naproti tomu může to být projev hlubšího problému, kdy dítě není schopno smířit se změnami svého nitra i okolí. Fyzická bolest pak podle něj přehluší psychickou,“ vysvětlila Silvia Bláhová.

Pokud k něčemu podobnému dojde, psycholožka doporučuje rodičům obrátit se na pedagogicko – psychologickou poradnu, či s pomocí dětského lékaře na psychiatrii, nebo dítě může samo vyhledat pomoc třeba ve škole u výchovného poradce.

Irena Blahníková