Chcete-li se letos chránit před nákazou, máte v březnu poslední příležitost. „Je pravda, že teď je nejlepší doba prevence, ale nikdy není pozdě. Očkování proti encefalitidě není od věci v žádném ročním období,“ uvedla pracovnice kutnohorského odboru Krajské hygienické stanice Hana Kadlecová.
Imunitu zajistí až druhá dávka vakcíny, která se aplikuje měsíc po první. Jedna dávka očkovací látky stojí kolem čtyř set až pěti set korun.
V posledních letech se počet očkovaných proti encefalitidě výrazně zvyšuje po celé republice. Přesto je výskyt choroby stále vysoký. „Přesný počet nakažených v loňském roce na Kutnohorsku momentálně nevím, ale případy se vyskytly,“ prohlásila Kadlecová.
Podle lékařů je důvodem to, že lidé zanedbávají nejen prevenci, ale i prvotní příznaky.
Z počátku nemoc připomíná lehkou chřipku. Nejdříve se objevují bolesti hlavy, únava, horečka, bolesti svalů a kloubů. Po několika dnech obtíže samy odezní. Po dvou týdnech se dostaví druhá fáze onemocnění. Ta začíná silnou bolestí hlavy a horečkami. Nemocný je citlivý na světlo a následně se přidává nevolnost a zvracení. Může dojít ke ztuhnutí svalů na šíji, třesu, či poruše paměti a dezorientaci.
Paradoxně nejočkovanější částí populace jsou děti, ale ty infekci zvládají nejlépe. „Nejohroženější skupinou jsou senioři. Jejich imunitní systém by nemusel zátěž způsobenou encefalitidou bez očkování vydržet, neboť bývá oslaben ruznými civilizačními chorobami,“ uvedla praktická lékařka Petra Duchková.
Nejnebezpečnější lokality s klíšťaty jsou u tekoucí i stojaté vody. Dále si žádají zvýšenou opatrnost samozřejmě i lesy.
Irena Blahníková