Epidemie žloutenky typu A děsí občany celé České republiky. Počet nakažených rapidně stoupá. Pro preventivní očkování ale lékaři nemájí vakcíny.
Kutné Hoře a jejímu okolí se epidemie vyhýbá obloukem. Avšak stejně jako zbytek státu, trpí nedostatkem očkovacích látek

,,Zatím jsem u žadného z pacientů nediagnotikovala žloutenku. Pokud by měl ale někdo zájem o očkování, nemohu sloužit. Vakcíny nám slíbili dodat nejdříve v říjnu,“ řekla dětská lékařka Hana Křížová.
V tomto případě jsou doktoři odkázáni na lékárny. Těm však zásoby dávno došly.

,,Vakcíny proti žloutence nejsou. Je po nich veliká poptávka a republika je nestačila sehnat. Velkosklady jsou prázdné a v lékárnách už nenajdete ani jednu. Máme zprávy, že bychom měli látky na očkování dostat v říjnu, tak můžeme jen doufat,“ řekla pracovnice v lékarně U Jednorožce Helena Dlouhá.
Její slova potvrdila i lékarnice Iva Spáčilová.

,,Vakcíny máme slíbené v říjnu, ale myslím si, že budou už zbytečné. Pokud chtěli na vyšších místech zařídit hromadné očkování, měli to udělat hned. Teď, když už epidemie vrcholí, je pozdě. Kdybych žloutenku dostala, logicky se budu léčit a nenechám se očkovat,“ prohlásila lékarnice U sv. Jakuba.

Žloutenku typu A, nebo také ,,nemoc špinavých rukou“ je akutní virové onemocnění, které postihuje játra. Příznaky jsou jako při začínající chřipce,může ale dojít i ke zežloutnutí očního bělma a kuže.

Irena Blahníková