„Jedná se o celorepublikový projekt, v rámci kterého bude vytvořena nová učebnice vlastivědy pro třetí a čtvrtý ročník a pracovní listy k příběhům z mikroregionů České republiky,“ uvedla Eva Železná, vedoucí projektu na Základní škole Žižkov. Kromě toho vznikne také 32 dílů pořadu o městech, které odvysílá Česká televize ve vysílacím okénku pro školy a které se stanou součástí interaktivního výukového DVD.

Projektu se účastní celkem 2400 žáků a 180 pedagogů ze 32 škol. Jejich úkolem je vybrat nosné téma filmu a nasbírat podklady pro scénář a následné natáčení. „Naše děti se rozhodly zaměřit film na cestu mince,“ upřesnila Železná. Celý pořad se tedy bude týkat stříbra, mincovnictví, ale také významných osobností Kutné Hory.

Na projektu pracují vybraní žáci šestého, sedmého a devátého ročníku. „Sbírají informace, seznamují se s regionem aktivní cestou prostřednictvím návštěv GASKu, okresního archivu, přednášek a schůzek s odborníky,“ vyjmenovala za školu Kateřina Vyčichlová a dodala, že se děti chystají rovněž oslovit pamětníky a představitele města. Kromě toho si také samy vyzkoušejí práci s kamerou, některé z nich si dokonce ve filmu zahrají.

K pořadu byla vytvořena poutavá legenda, jejímž autorem je Petr Mikšíček. Ta vypráví o Františku Kráčmerovi, který našel deník svého pradědečka, prvního balonového vzduchoplavce z povolání. Deník však nebyl kompletní, a proto se František, uchvácený čtením o zajímavých místech v České republice, rozhodl uskutečnit podobný let a chybějící záznamy doplnit. Právě s tím mu pomohou také děti z Kutné Hory.

AUTOR: SLÁVKA SKLÁŘOVÁ