„V pondělí bude za přítomnosti nejvyšších orgánů města, státu, investora a společnosti Foxconn oficiálně oznámena veřejnosti investice,“ uvedl Václav Vančura. Po Pardubicích se tedy i v Kutné Hoře budou vyrábět LCD monitory. V souvislosti s tím bude firma potřebovat obsadit kolem pěti tisíc pracovních míst. A to se v regionu, kde se počet evidovaných nezaměstnaných pohybuje kolem tří tisíc, zdá jako terno. Je tedy více než jasné, že bude nutné přivést další zaměstnance z jiných regionů.

Pro zaměstnance Foxconnu vznikne satelitní městečko

Nový výrobní areál, kde najde zaměstnání zhruba pět tisíc lidí, si vyžádá řadu dalších služeb.

Ubytování zůstane v soukromé režii

Bude třeba zajistit ubytování pro přespolní. „Naproti zóně se chystá výstavba malého satelitního města pro zaměstnance firmy Foxconn ve výši asi tří tisíc bytů,“ zmínil místostarosta Václav Vančura. Z předchozích jednání se zástupci společnosti je také jasné, že budou zmobilizovány veškeré místní ubytovací kapacity. „Město se nebude podílet na žádných vyvolaných nebo doprovodných investicích,“ zdůraznil však již dříve starosta Ivo Šalátek.

Kde vezmou tisíce dělníků?

Kutnohorský úřad práce se již připravuje na podporu získávání pracovníků. Mělo by jít ve velkém počtu i o místa pro ženy. „Z Kutnohorska bychom jich mohli dát zhruba kolem tisíce,“ sdělil ředitel Úřadu práce Kutná Hora Václav Kaše. Šanci tedy dostanou zřejmě i cizinci, se kterými mají již zkušenosti v sousedním podniku ČKD.

Kamiony „stáhne“ přivaděč na D11

S každou výrobou se váže také nájezd nákladní dopravy, se kterou je už nyní přímo v Kutné Hoře problém. „Plánuje se napojení přivaděče na D11 od Církvice. Odsud by kamiony měly jezdit po rozšířené komunikaci napojené u Církvice,“ přiblížil místostarosta. Díky tomu by se ulevilo čtvrtím Malín a Kaňk.

OTÁZKA DNE: Vítáte, že se v průmyslové zóně usadí tchajwanský výrobce, který vytvoří tisíce pracovních míst?

Jana Telenská, 50 let, švadlena, Když tam budou pracovní příležitosti, tak ano.

Jindra Kociánová, 38 let, sekretářka
Určitě ne. Budou tam velmi malé platy a certifikace bude neúplná.

Zdena Apolenářová, 59 let, kuchařka
Jestli to přinese pracovní příležitosti, tak by to nebylo špatné.

Anastázie Svašková, 61 let, důchodkyně
Bylo by to určitě dobré, hlavně aby tady nebyli cizí dělníci.

Jiřina Svobodová, 58 let, učitelka
Já nevím, o jakého výrobce jde a o co se jedná, takže ne.