VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Trh práce by mohl spasit asijský gigant

KUTNÁ HORA - Továrna na výrobu LCD monitorů asijské společnosti Foxconn by mohla v budoucnu najít zázemí v kutnohorské průmyslové zóně Na Rovinách. Předpokládá se, že by tak vzniklo pět tisíc nových pracovních míst.

13.4.2007
SDÍLEJ:

Průmyslová zóna Na Rovinách v Kutné Hoře se oficiálně zrodila před dvěma roky.Foto: DENÍK/Radek Kolínský

Společnost vybírá ze čtyř lokalit v českých městech. Podle informací Hospodářských novin již dostala zelenou investice v kutnohorské průmyslové zóně. Tento fakt však dosud oficiální zdroje nepotvrdily. „Veřejnost se to dozví okolo druhého června. Měl by přijet vysoký představitel firmy a oficiálně oznámit, kam investice bude směřovat a jak bude vypadat,“ podotkl starosta Ivo Šalátek s tím, že v této chvíli nemůže více jasně říci.

Příprava zázemí pro tuto výrobu však předběžně již probíhá například v oblasti zajištění pracovníků. Jednalo by se převážně o dělnické pozice v automatizované výrobě. „Chtěli bychom jich dodat co nejvíce,“ předeslal ředitel Úřa〜du práce Kutná Hora Václav Kaše. Z Kutnohorska by odhadem vyzískali kolem tisíce pracovníků. „Zbytek by dodaly okolní okresy,“ řekl Kaše.

Je veřejným tajemstvím, že pokud nemá ještě tchajwanský majitel definitivně rozhodnuto o výstavbě druhé české továrny v Kutné Hoře, tak má historické město velké šance investici získat. Mimo jiné i proto, že společnost bude letos na Kutnohorsku otvírat golfového hřiště na Roztěži určené pro management a obchodní partnery.

Kompetentní osoby však mlčí a konečné stanovisko nechávají na asijském výrobci počítačové techniky. „To v tuto chvíli přísluší pouze firmě Foxconn, kterou považujeme za velice váženého a seriozní klienta, a tak se k ní také chceme chovat,“ sdělil včera Deníku Jaroslav Makovička ze společnosti Investorsko inženýrská.

Je místní trh práce připraven?

S náporem poptávky po tisících pracovníků převážně na dělnické pozice počítá úřad práce již v předstihu. „Máme vytipovanou oblast okolo Kutné Hory a dojezdovou vzdálenost. Spojíme se i s ostatními obcemi,“ uvedl vedoucí Úřadu práce Kutná Hora Václav Kaše. Pokud nebudou stačit místní lidé, přijde příležitost i pro cizince. Aby se výroba rozjela, tak jsou připraveni vydávat povolení i cizincům. Těch pracuje v kutnohorském regionu kolem pěti set například ve společnosti ČKD. Zároveň už teď plánují zahájení náborových akcí podle modelu, který použil sousední region při rekrutování do kolínské automobilky TPCA.

Bydlení musí být v soukromé režii

„Jsem zvědav, jak bude město řešit s tímto související bytovou otázku, když jsou v Kutné Hoře pořadníky na byty i pro mladé rodiny s dětmi,“ uvedl vedoucí kutnohorského knihkupectví Jan Wiesner. Otázky ubytování případných přespolních zaměstnanců má město s Foxconnem předjednané. „Město se nebude podílet na žádných vyvolaných nebo doprovodných investicích,“ zdůraznil starosta Ivo Šalátek. Dohodli se na případném společném vyhledání investorů, kteří by plně zajistili bydlení. Město již oslovilo několik podnikatelů, kteří měli zájem poskytovat ubytování a ti pak vedli jednání s Foxconnem. „V případě, že to bude Kutná Hora, tak se půjde touto cestou,“ podotkl starosta.

Kriminalita? Té se starosta neobává

Zkušenosti sousedního Kolína, kde se po otevření automobilky a nájezdu přespolních zaměstnanců zvýšila kriminalita, se kutnohorská radnice nebojí. „Určitě to není sociálně slabší skupina. Byli by to lidi, kterých se bát nemusíme. Ti, kdo chtějí pracovat a bydlet, ať na přechodnou dobu nebo na pořád, jsou lidi, o které by Kutná Hora měla stát,“ poznamenal k této problematice Ivo Šalátek. Kriminalita se podle jeho slov může zvýšit vzhledem k celkovému nárůstu počtu obyvatel „Jestli dvacetitisícové město vyprodukuje deset tisíc přestupků a tisíc trestných činů za rok, tak se úměrně se zvýšením počtu lidí zvýší i kriminalita,“ vysvětlil. Pak by prý přijali i adekvátní opatření ke zvýšení bezpečnosti.

Co nabízí „adresa Na Rovinách“?

Celková rozloha průmyslové zóny činí 95 hektarů a takto je lokalita definována i v územním plánu. Připraven je dvacetihektarový pozemek, který prodalo město společnosti Investorsko inženýrská. Další pozemky vlastní město a část z nich je i v areálu ČKD. Některé pozemky nezahrnuté v územním plánu tvoří rezervu této průmyslové zóny. „Zprvu měli zájem o deset hektarů a požadavek se zvýšil na patnáct hektarů,“ uvedl starosta s tím, že Foxconn uvažoval i o budoucí výstavbě logistického centra. Město se nadále drží filozofie věnovat území kompletně výrobní sféře a případně prodat i další pozemky.

O firmě Foxconn v Pardubicích

Tchajwanská továrna stojí v Pardubicích od roku 2000. V současné době zaměstnává zhruba čtyři až pět tisíc lidí. Většinu z nich však tvoří cizinci tedy Ukrajinci, Slováci, Poláci, Bělorusové, Kazachstánci, Bulhaři a další obyvatelé vesměs ze zemí bývalého východního bloku.

13.4.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:

SERVIS

annonce-logo

Nabídky práce

+ Podat inzerát

Doprava a logistika - Doprava a logistika Řidič nákladního automobilu 35 000 Kč

Řidiči tahačů Řidič nákladního automobilu s přívěsem , vnitro přepravy. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 35000 kč, mzda max. 45000 kč. Volných pracovních míst: 1. Poznámka: . Pracoviště: Vm trans s.r.o., 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Jaroslav Vařečka, +420 737 202 552.

Gastronomie - Gastronomie Kuchař/pizzař 26 000 Kč

Kuchaři (kromě šéfkuchařů). Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 26000 kč, mzda max. 33000 kč. Volných pracovních míst: 2. Poznámka: Zaměstnanecké výhody: po domluvě flexibilní pracovní doba, příspěvek na dopravu, podnikové stravování., V případě zájmu volejte v 9-19hod, nebo se dostavte na místo výkonu práce., Místo výkonu práce: Restaurace Čtyři sestry, Havlíčkovo nám. 335, Kutná Hora. Pracoviště: Čtyři sestry s.r.o. p, Havlíčkovo náměstí, č.p. 512, 284 01 Kutná Hora 1. Informace: Miroslav Kopčik, +420 777 059 660.

Výroba - Výroba Zámečníci strojů 20 000 Kč

Zámečníci strojů Strojní zámečníci. Požadované vzdělání: střední odborné (vyučen). Třísměnný provoz, úvazek: . Mzda min. 20000 kč, mzda max. 23000 kč. Volných pracovních míst: 4. Poznámka: Požadujeme: praxe v oboru, ochotu učit se novým věcem., Místo výkonu práce: Vrchovská 1813, Čáslav. Pracoviště: Ljunghall s.r.o., Vrchovská, č.p. 1813, 286 01 Čáslav. Informace: Eva Krajčírová, +420 731 156 570.

Cestovní ruch a hotelnictví - Cestovní ruch a hotelnictví Ostaní 15 000 Kč

Instruktoři a programoví vedoucí v rekreačních zařízeních a fitcentrech Instruktoři zážitkového programu na školách v přírodě. Požadované vzdělání: základní + praktická škola. Pružná pracovní doba, úvazek: . Mzda min. 15000 kč, mzda max. 17000 kč. Volných pracovních míst: 3. Poznámka: Instruktor působí u škol, které jsou u nás na škole v přírodě nebo školním výletě. Nejčastěji pobyty trvají 3-5 dní. O 9:00 přebírá svoji skupinku či školní třídu, aby ji provedl celodenním zážitkovým programem do 18:00 (2x pauza na svačinku - dopolední a odpolední, 1x polední klid 1,5-2 hod)., Instruktor má program předem připravený, tj. ví v kolik hodin má třída herní blok, v kolik má paintball či vysoká lana, jestli má noční hru atd. Rozhodně však instruktor není jen průvodcem po hrách a atrakcích, naopak, vkládá do celého programu svoje Já a svoji osobnost., Požadujeme: věk 18 let, zodpovědnost, zájem o práci s dětmi, komunikativní schopnosti na vysoké úrovni, praxe výhodou., Nabízíme: bezplatné ubytování, bezplatné stravování v pracovní dny - jídlo 5× denně, vzdělávací kurzy pro zvyšování kvalifikace a odbornosti, slevy na letní tábory pro sourozence nebo rodinu, slevy na pobyty na našich střediscích v Jeseníkách, firemní oblečení, možnost využívat ve volném čase aktivity na střediscích - lezecké stěny, airsoft, lukostřelba, lanové překážky aj., V případě zájmu volejte nebo pište na uvedený e-mail, při velkém zájmu proběhne výběrové řízení., Místo výkonu práce:RS Sluneční údolí, Kounice 30, Vlastějovice, 285 22.. Pracoviště: Outdoor aliance s.r.o. p, 285 22 Zruč nad Sázavou 1. Informace: Kristína Pomsárová, +420 775 950 865.


DOPORUČENÉ ČLÁNKY

Titulní strana sedmnáctého čísla týdeníku Kutnohorský týden.

Už jste četli Kutnohorský týden? Další číslo nového týdeníku je tu pro vás

Ilustrační foto.

Zloději kol mají pré, zámek je často odradit nedokáže

KRÁTCE: Zbraslavické čarodějnice nabídnou bohatý program

Kutnohorsko - Přinášíme vám krátké zprávy regionu.

Sedm cizinců na jednoho číšníka a bitva o Cheb: prohlédněte si videa dne

Podívejte se na krátký sestřih toho nejzajímavějšího, co zaznamenali redaktoři Deníku v pondělí 23. dubna 2018.

Kraj se ptá Říčan: Kam odkloníte kamiony, které nechcete?

Střední Čechy – Boj říčanské radnice o obnovení zákazu průjezdu kamionů těžších než 12 tun, jehož listopadové vyhlášení bylo v únoru zrušeno kvůli nesrovnalostem v úředním postupu, dospěl k novému mezníku. Poté, co se Městský úřad v Říčanech obrátil na radu kraje s žádostí o stanovisko k připravovanému omezení tranzitní dopravy na svém území, radní v pondělí odpověděli: žádají o doplnění návrhu objízdných tras.

Soud Rathovi nepřikývl, pár tisíc mu přiznal

Střední Čechy – Požadoval třicet tisíc korun, prozatím vysoudil necelou polovinu: dvanáct tisíc korun. To v pondělí odpoledne sdělil někdejšímu hejtmanovi Středočeského kraje Davidu Rathovi svým nepravomocným rozhodnutím Obvodní soud pro Prahu 2. Projednával jeho žalobu na stát v souvislosti s děním u středočeského soudu, u něhož Rath byl (a stále ještě je) souzen v souvislosti s údajným podílem na korupčních manipulacích s výběrovými řízeními na stavební a zdravotnické zakázky Středočeského kraje. Proti aktuálnímu rozhodnutí je možno podat odvolání; věcí by se pak ještě zabýval odvolací senát Městského soudu v Praze.

Vážení čtenáři,

náš web Deník.cz přechází kompletně pod zabezpečený protokol, který výrazně zlepší bezpečnost při procházení našich webů.

Z důvodu přechodu je nutné se znovu přihlásit k odběru upozornění na nejnovější zprávy - klikněte na tlačítko "Povolit", kterým si zajistíte odběr zpráv i do budoucna.

Děkujeme za pochopení.

POVOLIT