Styl Gothic jsem znala dlouho pouze z doslechu a představovala jsem si blázny, kteří nedokáží normálně uvažovat,“ prohlásila třiadvacetiletá Simona Doležalová z Kutné Hory. „Když jsem je poté poznala blíže, zaujalo mě nejen jejich smýšlení, ale hlavně umění,“ dodala dívka, která se dnes již ke gothickům hlásí a pohybuje se mezi nimi.

Ghotické obrazy, hudba, básně i knihy jsou pověstné svou pro mnohé nesnesitelnou ponurostí. Častým motivem obrazu jsou černí andělé, kříže, nebo hororové výjevy.

Dalším častým motivem je i pentagram. Ten je příčinou rozšířeného mýtu, že většina gothicků se hlásí k satanismu a magii.

„Vím o několika, kteří satanistické či magické rituály provozují. Ovšem to je mizivé procento. Většina z nás se o to zajímá pouze teoreticky, stejně tak i o jiná náboženství, včetně křesťanství,“ podotkla Simona Doležalová.

Psychologové radí, zvýšit sebevědomí

Satanismus a magie přesto zůstvá častým námětem gothicků a nejnebezpečnějším projevem jejich stylu. Psychologové tvrdí, že se tomu, aby se člověk obrátil k magii či satanismusu nedá předejít.

„Je snad jediná možnost, je zvýšení sebevědomí. Mladý člověk se obrátí k podobným silám, když z nich cítí sílu, kterou sám nemá. Rodiče by měli proto dítě odmala za úspěch chválit. Ale tato metoda není stoprocentní prevencí,“ upozornila speciální pedagožka Marie Frajerová.

Co je Gothic?

  • Název Gothic pochází z anglického výrazu „Goth“, název kmenu Gótů.
  • Ghotic, jako samostatný styl se vším všudy, vznikl na konci sedmdesátých let 20. století, kdy se oddělil od punku.
  • Lidé hlásící se ke Gothicku vynikají tmavým extravagantním oblečení, masivními stříbrnýmu šperky, bílým make–upem a výrazným temným líčením očí.
  • Umění stylu Ghotic působí ponuře a depresivně. Nejčastějšími motivy jsou černí andělé kříže a pentagramy.
  • Ghotičtí lidé bývají obviňováni ze šíření satanismu. Většina z nich se však nehlasí k žádné víře. O náboženství a magii se nejčastěji zajímají do hloubky pouze teoreticky.
  • Jejich filosofie je postavena na základech existencionalismu a romantismu.
  • Ghotic bývá mylně spojováno se stylem EMO.