V tomto smyslu vyznívá většina reakcí Čáslaváků na otázku, co říkají současnému stavu hotelu Grand na náměstí Jana Žižky z Trocnova.

„Dnešní stav Grandu je ostudný“

„Grand bývala taková dominanta. Ale pokud vím, tak jsou tam nějaké problematické vlastnické vztahy,“ prohlásila jedna z obyvatelek. „Prožila jsem tam taneční. Ten dnešní stav, to je ostuda,“ dodala další. „Proti tomu, jak se budova využívala v minulosti, je to dnes špatné,“ řekl například čáslavský pedagog Aleš Krincvaj. Jak uvedl, v současné době budovu hotelu nenavštěvuje.

Rekonstrukce je jen zbožným přáním

„Byl jsem tam dvakrát na jídle v restauraci. Myslím, že by se měla trochu zlepšit úroveň,“ poznamenal další z kolemjdoucích.

Budovu hotelu Grand získalo město Čáslav do svého vlastnictví už před několika lety.

A o rekonstrukci se hovoří už téměř tři roky, i když podle dřívějších zpráv by se měla dotknout pouze ubytovací části hotelu. Zahrnovat by měla též opravu povrchu náměstí před hotelem. Vše však zatím stále zůstává pouze v oblasti přání, i když podle starších vyjádření z radnice by měl být hotov už také projekt rekonstrukce.

Žádost o dotaci zatím není připravena

„Je to ve stadiu úvah, žádost o dotaci zatím nemáme připravenou,“ řekl čáslavský místostarosta Jiří Havlíček. Podle jeho slov nehodlá do rekonstrukce „jít“ na vlastní náklady, ale pokusí se právě získat dotaci.

Požádat by mohli příští rok

„Můj soukromý odhad je, že žádost bychom podali nejdříve v prvním pololetí příštího roku,“ dodal místostarosta Havlíček.

„Lorec, to jsou moje taneční“

Opravu by si podle obyvatel zasloužil také kulturní dům Lorec v Kutné Hoře.

„Lorec je místem mých tanečních a bálů, ale opravu by určitě zasloužil. Už ten vstup je takový nehezký. Je to tam neútulné, neupravené,“ řekla obyvatelka Eva Hamzová.

„Chtělo by to celé opravit a dát do pořádku. Ty plesy nic moc. Hospoda smrdí, záchody jsou nedokonalé,“ soudí Iva Vrbková z Kutné Hory.

Majetkové poměry v Lorci jsou nejasné

Narozdíl od čáslavského Grandu ale nakládání s Lorcem komplikují složité vlastnické vztahy. „Vzhledem ke svému podílu v akciové společnosti Sparta ČKD Kutná Hora vlastníme v podstatě čtvrtinu Lorce. I když majetkoprávní záležitosti jsou sporné, protože tam došlo k jakémusi přesunu na obecně prospěšnou společnost mimo město. Zdá se však, že tento přesun není právně platný,“ přiblížil starosta Kutné Hory Ivo Šanc.

Město zvažuje získání nemovitosti

Podle jeho vyjádření město bude v rámci narovnání vztahů ve společnosti hledat cestu, jak Lorec obnovit, zrestaurovat. „Uvažujeme o jakémsi posílení vlastnictví. Aby byla možnost dosáhnout na nějaké dotace, tak by město mělo mít většinový podíl nebo by Lorec měl být ve vlastnictví města. My o tomto postupu uvažujeme,“ řekl Šanc.

Aktuální poměry v akciové společnosti Sparta ČKD Kutná Hora, která kulturní stánek vlastní, však mnoho nadějí na brzkou rekonstrukci nemovitosti nedávají.

Akcionáři spolu téměř nekomunikují, a jak již bylo zmíněno, podle informací vedení města byl objekt před několika měsíci převeden předsedou představenstva Adamem Duškem na kutnohorskou obecně prospěšnou společnost, za níž mnohamilionovou nemovitost převzal bývalý zastupitel Jiří Klečák. Je možné, že právě tento převod bude předmětem soudních pří.

Ondřej Dvořák, Martin Vaněk