Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

Během pár týdnů přibude škole třetí plošina

KUTNÁ HORA - „Tolik peněz najednou jsme ještě nedostali,“ radovala se předsedkyně občanského sdružení Cesta životem bez bariér Petra Hnátová, která převzala od zástupců Nadace O2 v Praze šek na 350 000 korun.

1.11.2007
SDÍLEJ:

Poukázku převzal od ředitelky nadace Jitky Volkové Lukášek Hnát, který je na vozíčku. A stejně jako dospělí velmi dobře ví, k čemu peníze poslouží. Umožní mu pohybovat se po škole samostatně, aniž by musel někoho žádat o pomoc.Foto: DENÍK/Petra Hnátová

Plošiny usnadní pohyb vozíčkářům

Sdružení si již více než před rokem vytklo za cíl vybudovat bezbariérové přístupy do všech částí základní školy v kutnohorské ulici Jana Palacha a přizpůsobení toalet potřebám vozíčkářů. Celou potřebnou částku, která přesahuje dva a čtvrt milionu korun, město jako zřizovatel školy samo ze svého rozpočtu zaplatit nemohlo. S tím se ale v Kutné Hoře nespokojili. Ve škole vzniklo občanské sdružení, které má více možností žádat o finanční podpory.

Že právě tohle je schůdná cesta, dokládají výsledky. „Loni jsme instalovali dvě zdvihací plošiny, teď třetí,“ pochlubila se Petra Hnátová. A projekt, který je rozčleněn do pěti etap, má díky získanému daru naději na zdárné pokračování. V rámci čtvrté etapy prací dojde na montáž vysokozdvižné plošiny pro děti, které se nemohou pohybovat stejně jako jejich spolužáci, do pavilonu prvního nebo druhého stupně. Částku finančního daru dorovná městský rozpočet. „Dodáme tam ještě sto šedesát tisíc korun ještě v letošním roce, protože tam máme rezervu v rozpočtu na odboru školství,“ uvedl včera místostarosta Václav Vančura.

Je ostatně nejvyšší čas. Zařízení se neinstaluje proto, aby byla škola připravena na možný nástup handicapovaných dětí. Ty už ji navštěvují. A jeden handicapovaný chlapec půjde od září do šesté třídy. Krátké vzdálenosti zvládá překonat sám – časté stěhování žáků vyšších ročníků do specializovaných učeben by však bylo už příliš fyzicky náročné. Plošiny navíc poslouží i dalším dětem. Ve školním roce 2008/09 nastoupí na druhý stupeň Anička, která se pohybuje pomocí elektrického vozíku. „A tuto situaci už v žádném případě nelze řešit přenášením jako doposud,“ potvrdila ekonomka školy Anna Kovandová.

Zbude překonat poslední bariéru

K úplné bezbariérovosti školy bude chybět už poslední plošina za 512 tisíc korun.

Starostí o žáky, kteří se pohybují obtížněji než jejich vrstevníci, ale činnost sdružení nekončí. „Škola nám umožní využít prostory tělocvičen na sportovní aktivity handicapovaných,“ plánuje Petra Hnátová. Právě k tělocvičně totiž vede nájezdová plošina zvenku. „Kromě plavání postižených dětí bychom se totiž chtěli zaměřit také na florbal vozíčkářů, atletiku a bocciu.“ Dalším z cílů je pak otevřít školu pro občany s postižením i při kulturních či vzdělávacích akcích.

1.11.2007 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu.
2

Čtyřiadvacetiletá řidička havarovala na motocyklu

Z turnaje meziokresních fotbalových výběrů kategorií U11 a U12 v Poděbradech.
16

Okresní fotbalový výběr z Kutnohorska nenašel v Poděbradech přemožitele

Cena povinného ručení plíživě stoupá. Pojišťovny na něm tratí

Povinné ručení by mělo podražit. Důvod je prostý, už delší dobu nevydělává a pojišťovny na něm navíc tratí. Kdo zdražení pocítí nejvíce a kdy k němu vlastně dojde, vysvětluje Zbyněk Kuběj, analytik neživotního pojištění Partners.

Kandidátní listina bez žen? Ve středních Čechách mohou voliči najít jedinou

Střední Čechy – O křesla v Poslanecké sněmovně se ve Středočeském kraji celkem – na všech 26 kandidátních listinách, které nyní voliči nacházejí ve svých poštovních stránkách – uchází 754 kandidátů, jejichž průměrný věk dosahuje 46,4 roku. Z nich je 210 žen (tedy 27,85 procenta). V jejich případě činí průměrný věk 47,1 roku.

Brankář Sršňů David Jelínek: Klíčový byl náš třetí gól

Kutná Hora - Hokejové derby v rámci krajské ligy mužů zvládla lépe Kutná Hora, která porazila Čáslav 4:1. Jedním z hrdinů zápasu byl kutnohorský brankář David Jelínek, který za svá záda propustil pouze jednu střelu Čáslavi a výrazně tak přispěl k výhře Sršňů. I proto je borcem víkendu právě brankář Kutné Hory.

OBRAZEM: Na drakiádu v Čáslavi bylo až moc hezky, ale dětem to nevadilo

Čáslav - Jinou formu tréninku si v pondělí 16. října užili malí fotbalisté v Čáslavi. Pohybovou aktivitu na hlavním hřišti si zpestřili pouštěním barevných draků. A že si při tom pěkně zaběhali, počasí totiž bylo téměř jako v létě. I když vítr šetřil svou sílou, dětem to chuť užít si klubovou drakiádu nevzalo. S pomocí šikovných rodičů se bylo na obloze na co dívat.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení