Celotýdenní program byl zaměřen na osvojení a prodiskutování témat souvisejících z demokracií. "Západní studenti nemají velkou představu o tom, jak vypadalo padesát let nesvobody v Československu. Účelem naší akce je proto seznámit tyto mladé lidi s okolnostmi, jaké panovali v naší vlasti v této nelehké době," přiblížil koordinátor "trojdružby" a učitel kutnohorského gymnázia Vít Rakušan.

Český" týden navázal na roky 2006, kdy se akce konala ve Spojených státech, a 2007, kdy se uskutečnila v Německu. Podle Rakušana byly tématem loňského i předloňského setkání rovněž záležitosti související s fenoménem demokracie v lidské společnosti. "Vzhledem k zcela odlišné historii všech tří zemí se však každý z pobytů výrazně lišil," dodal koordinátor a připomněl například návštěvu americké Philadelphie, kde byla podepsána nezávislost Spojených států.

Vedle zahraničních studentů se společného týdne zúčastnili též jejich kantoři. Pro ně nebyly dějiny Československa samozřejmě tolik neznámou záležitostí, jako pro jejich žáky. "Je to pro mě báječné opakování," podotkla však profesorka Joan Hierningová. "Jsem učitelem historie. Byla by proto ostuda, kdybych tyto události neznal," usmál se její kolega Justin Ecochard z USA.

Kritérium, podle něhož byli vybíráni studenti, kteří se týdne v České republice zúčastní, bylo jednoduché: zájem. "Považovali jsme za chybu vybírat studenty například podle studijních výsledků. Nejeli ti nejlepší, ale ti nejnadšenější," vysvětlil ředitel školy v Moers Dierk Schaper- Kempen.

Jak připomněl ředitel gymnázia Vladislav Slavíček, americko-německo-český týden není zdaleka jedinou podobnou akcí, která se na škole v současné době koná. "Už poměrně dlouho trvá naše spolupráce s Anglií a Dánskem, kterou jsme podle začátečních názvů jednotlivých zemí nazvali zkratkou ČED. Z tohoto trojúhelníků před časem vznikl jakýsi čtverec, neboď družba se rozšířila i o čtvrtou zemi - Francii," popsal. Jak dodal, příští rok se studenti kutnohorského gymnázia v rámci této spolupráce vydají na Britské ostrovy.